Asya yüzyılı

delhi-yangin-sonrasi-crTimes of India: “Pazar sabahı başkent Delhi'nin kuzeyindeki kalabalık Anaj Mandi bölgesinde kayıt dışı atölyeleri barındıran dört katlı bir binayı kasıp kavuran bir yangında en az 43 kişi hayatını kaybetti.”

“Ölenlerin hemen hepsi Bihar ve Uttar Pradeş eyaletlerinden gelen göçmen işçilerdi.”

“Polis ve itfaiye yetkilileri, ölümlerin çoğunun yangın güvenliği izni olmayan ve karton gibi yanıcı malzemelerle dolu binanın ikinci katında sabah 5 sularında başladığı sırada uyuyanların boğulması sonucu meydana geldiğini söyledi.” (8 Aralık 2019.)

Çanta, oyuncak, şişe vb. üretilen fabrikada en az 100 kişi uyuyormuş. 13 yaşında olduğu sanılan bir çocuk ölenler arasındaymış, kimisi ağır 50 kişi de yaralanmış. İtfaiye dar sokaklardan yangına zor müdahale edebilmiş…

Devamını oku...

M. Kemal’in ütopyası

mkemal-crŞöyle demişti: “Müslüman millî devletler, eğer değişik yönlü ilişkilerinin sürdürülmesinde ve ortaklaşa çıkarlarının korunmasında bir birlik oluşturulmasını zorunlu görürlerse, o zaman bu birleşik İslam devletlerine, şayet istenirse hilafet adı ve seçimle işbaşına gelecek başkanına da halife unvanı verilebilir.” (*)

Atatürk’ün ütopyası sizce kim olabilir?

Bence Erdoğan!

H.H.

(*) Aktaran: Dagobert von Mikusch, ünlü alman oryantalist. "Avrupa ile Asya Arasındaki Adam - Gazi Mustafa Kemal" (1929) isimli eseri Türkçeye çevrilmiştir.

Devr-i sabık

erdogan-belediyeler-crC.Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan seçilen CHP’li belediyelerin devr-i sabık peşinde koşmamalarını istedi; haklıdır kendisi de ilk seçildiğinde devr-i sabık yaratmamıştı; yaratamazdı, gücü yetmezdi, %34 ile seçilmişti, ordu ve bürokrasi vesayeti altında eziliyordu.

Ecevit de 1974 gelişinde devr-i sabık yaratacağım demişti, uzlaşmayı seçti.

Celâl Bayar da 1950 gelişinde uzlaşmaya mecbur kalmıştı ama Yassıada savunmasında “1950’de devr-i sabık yaratmadığıma pişmanım” diyecekti.

İktidar değişikliklerinin her birinin bir mantığı vardır, bu mantık gereği iktidara gelip de gelişinin mantığını sonuna kadar götürmeyenlerin sonu hüsran olmuştur.

17 Eylül 2019.

Yargı nasıl bağımsız olur?

kaftancioglu-dava-crCHP İstanbul İl Başkanı’na 10 yıl siyasi ceza. 

Enis Berberoğlu için “Adalet Yürüyüşü”.

“Adaletin bağımsızlığı ve tarafsızlığı AKP iktidarı tarafından yok edildi!”

Yanlış, çünkü önceden yargı bağımsızmış anlamı çıkıyor.

Ayrıca “bağımsız yargı”, yasamadan ve yürütmeden isteniyor; formülasyonlar teklif ediliyor; oysa bağımsız yargı sadece yargıdan çıkar; yasama ve yürütmeden bağımsızlaşmış olabilen yargıdan.

Devamını oku...

Bu olmadı

hdp-tusiad-crHDP TÜSİAD’ı ziyaret etti. Bir açıklama yapılmadı. Ne konuşuldu acaba? AKP siyasi kaostan, iktidar kalmasını sağlayacak bir formül çıkarmak istiyor, çünkü MHP ile ittifakından faydadan çok zarar gördü; içi bulandı.          

HDP-CHP ilişkilerini zehirlemek istemesi bundan. İYİ Parti ile flörtü bundan. TÜSİAD ise gidişata vâkıf, hemen derhal IMF’ye başvuracak bir siyasi iktidar arayışında; CHP+İYİP+BABACAN elde var üç…

Acaba TÜSİAD HDP’den kafasındaki siyasi formüle destek mi istedi? Örneğin, “Rojava size yeter, Diyarbakır’dan vazgeçin” dedi mi? HDP TÜSİAD’a “Üçüncü Yol”u anlattı mı?

5 Eylül 2019.

Belediye ne ki?

HDP-belediyeler-crMardin, Van, Diyarbakır HDP belediyelerine devlet tarafından el konuldu. Gerekçe şu veya bu.

Olay abartılarak önemsendi; oysa Kürtler nezdinde abartılacak bir yanı yok; çünkü onlar seçimden önce de, “kazanalım, mazbatayı kendi ellerimizle götürüp devlete teslim ederiz” diyerek konuya olduğundan fazla önem vermediklerini göstermişlerdi.

Bizce olayın abartılarak göze batırılması gereken yönü, iktidarın buna nasıl “cesaret” edebildiğidir. İktidar seçilmiş belediyeleri defalarca müsadere etti ve ediyor.

Devamını oku...

S-400!

s400-bwEskiden şöyle yazılırdı: “S-400’e verilen parayla 50 bin kreş açılırdı.”

Doğru idi ve bugün de yazılsa doğrudur.

Fakat Türkiye solundan S-400 alımına görünür bir itiraz yükselmedi.

Hatta “malum sol kesim!”, Rusya’dan silah almakla NATO’nun içini karıştırdı diyerek Tayyip Erdoğan’a destek verdi.

Bütün dünya delice ve aptalca silahlanırken, aptallığın lüzumu yok; silahsızlanma savunulmalı; silaha harcanan para işçi ve emekçilere aktarılmalı. Rusya-Amerika; al birini vur ötekine ama Rusya emekçilerinin 70 yıllık emeğini gasbeden Putin’in üzerine işenmeli.

23 Temmuz 2019.

Kim var orada?

ali-babacan-bwSiyasette bir şeyler oluyor, olacak. HDP’nin pozisyonundan bakarak anlamaya ve politika üretmeye çalışırsak bizce durum şu merkezdedir: AKP-MHP bohçası dökülüyor; yeni bir siyasi koalisyona ihtiyaç var; bunu da ancak TÜSİAD başarabilir; çünkü IMF’den gelecek 80-100 milyar dolar onun ekonomisine girecek. Ali Babacan hikâyesi bu olmalı; hatta bu gelişmeye Erdoğan’ın da icazet verdiğini düşünebiliriz. CHP de buna oynuyor.

Bu vizyon demokratikleşmeye ve demokrasiye kapalıdır. HDP’nin bu vizyona iştiraki intiharı olur. Tamam, HDP sistem içine doğru yolculuğunu sürdürmeli ama bunu, kimliğini ve profilini yükselterek ve TÜSİAD’ın vizyonundan “bağımsız” olduğunu her fırsatta ortaya koyarak yapmalıdır.

11 Temmuz 2019.

Misafir

miting-1mayis-bw(Galiba) Roboski ziyareti dönüşü yolda karşılaştıkları PKK’ların “misafirimiz olun!” davetine HDP heyetinden Ertuğrul Kürkçü, “siz bize misafir olun!” cevabını vermişti. Bu hal HDP’nin içinde de mevcut; İzmirli Diyarbakır’da, Vanlı İstanbul’da MİSAFİR.

Türkiye solunun örgütlü siyasi mücadelesinin yakın elli yılının şahitleri bunun çözülmesi elzem önemli bir sorun olduğunu bilirler.

Biz burada (Batı’da) ekonomik ve sosyal mücadelelerin potansiyeliyiz; ‘Doğulular’ı misafir etmek isteriz; HDP izin veriyorsa…

11 Temmuz 2019.

‘Evet’ ama yetti!

kadikoy-yuruyus-crHDP’ye uyduk, CHP + İYİ Parti adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verdik ve kazandırdık.

Önce TÜSİAD kutladı zaferimizi.

Seçimi kazanan sakin ve hesaplı iken biz ‘ustra devrimciler’ sokaklara dökülüp dans ettik.

Öcalan + Bahçeli ve C.Başkanımız sayın Erdoğan çok üzüldüler ama bağırlarına taş bastılar.

Bu, üstümüze gelen faşizmi önlediğimizin işaretidir.

Yalnız şu var: Kül yutmadık; oylarımızı İmamoğlu’na bilinçli verdik. Bu durumda bizler de “Yetmez, ama evet”çi olmuyor muyuz?

25 Haziran 2019.