Hrant suikastinin üstünü AKP rejimi örttü

Hrant Dink öldürüleli 6 yıl oluyor. Tetikçiler yakalandı, mahkûm edildi (hepsi de edilmedi, mesela Erhan Tuncel ceza almadı). Fakat böyle bir suikast elbette üç-beş lumpen Alperenin marifeti değildi. Onun öldürüleceği ihbarını alan jandarma komutanı, haberi getiren astsubaya, “tamam, ben ilgilenirim,” demiş, muhtemelen yukarıya bildirmişti. Trabzon Emniyeti haberi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, İstanbul Valiliği’ne bildirdiği halde hiçbir yetkili önlem almadı. Her şey açığa çıktıktan sonra bile o sorumlular hakkında idari önlem alınmadı, tersine hepsi terfi veya taltif ettirildi. İstanbul Emniyet Md. Vali yapıldı, İstanbul Valisi Tayyip Erdoğan tarafından AKP mebusluğuna atandı.

Devamını oku...

Roboski emrini veren hâlâ kendini gizliyor

Şırnex'a bağlı Qılaban'ın (Uludere'nin) Roboskî (Ortasu) ile 540 haneli Beju (Gülyazı) köylüleri koruculuk ve sınır ticareti dışında geçim kaynakları olmayan iki köyün sakinleriydiler. Tam 1 yıl önce, 28 Aralık 2011'de, Roboskî'de toplu kıyım yaşandı.

Savaş uçakları "sınır ötesi operasyon" adı altında çoğunluğu çocuk 34 sivili bombalayarak öldürdü. İnsansız hava araçları bombardıman emrini verenlere rehberlik etti.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu olaya "koordinasyon eksikliği"nden diye uyduruk bir açıklama getirdi. Mecliste incelenen fotoğraflarda bombalanması emredilen grubun silahlı olmadığı, katır yükleriyle ticari bir köylü kafilesi olduğu belliydi. Çünkü yükler bidonlarla akaryakıttı.

Bombardıman emrini kim vermişti?

Devamını oku...

Hürrem namaz kıldı, Süleyman Ramazan fermanı çıkardı

Tayyip Erdoğan “MuhteşemYüzyıl” dizisinin yönetmenini ve dizinin gösterildiği kanalın sahiplerini azarlayarak yargıya talimat vermişti:

“Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz, her yerle biz de ilgileniriz ama bunlar televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o 'Muhteşem Yüzyıl' belgeselindeki gibi tanıyor.

Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi.

Bunu çok iyi bilmeniz, anlamamız lazım. Ve ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimizin huzurunda kınıyorum. Ve bu konuda da ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gerekli kararı vermesini bekliyorum. Bu değerlerle oynayanlara milletçe gereken dersin hukuk içinde verilmesi gerekir.''

Devamını oku...

Cami değil, Erdoğan'a türbe yapılıyor

Çamlıca Tepesine inşa edilecek cami konusu konuşulmaya devam ediyor. Emir Başbakandan gelmiş, Üsküdar Belediyesi derhal mimari yarışma açmıştı. Ama katılan projelere derece verilmedi, onlardan birisi seçilecek.

Açlık grevleri ve Suriye-Türkiye gerginliği ortasında cami meselesi gündeme getirildi, Ulu Önder Erdoğan gitti tasarlanan cami mahallini gezdi, derken Gazze krizi geldi, ama Erdoğan Camii meselesi gündemden düşmedi. Sonra İslami kesimin yazarlarından Yeni Şafak'tan Dücane Cündüoğlu sözü edilen camie karşı çıkan bir yazı yazdı. Konu hâlâ medyada konuşulmakta, yazılıp, çizilmekte.

Devamını oku...