CHP başarılıdır

CHP’nin solcular tarafından eleştirisi, genellikle CHP’den umut ve beklentilere dayanır. Ah bir sosyal demokrat veya olmadı hakkıyla kemalist olabilse. Şöyle bir yumruğunu masaya vurabilse. Emekçilerin sesini duyabilse...

Aynı zamanda ulusalcı olan solculardan CHP’ye sürekli ve şiddetli eleştiriler gelmeye başladı. Haksız da sayılmazlar; CHP köklü, devlet ve siyaset müktesebatı en yüksek, okumuş-yazmışlara dayanan, yönetiminde saygın bilim insanları da olan bir parti olduğu ve tabanı da Türkiye’nin en ‘medeni’ kesimlerinden oluştuğu halde, cehaleti paçalarından akan, neyi niçin ve kim adına konuştuğunu kendisi de bilemeyen bir R. Tayyip Erdoğan’ın hakkından gelemiyor, popülaritesini bir türlü söndüremiyor. Önümüzde peş peşe yapılacak seçimler var. AKP gene oyları silip süpürecek, CHP yine nal toplayacak. Anlaşılır, tahammül edilir bir şey değil. Halbuki CHP aklını başına toplasa...

Devamını oku...

Taksim gezisi yerine alışveriş merkezi

Türkiye ilkeler ve kurallarla değil, talimat ve emirlerle yönetilen bir ülke.

Tayyip Erdoğan 2011 Genel Seçimleri öncesindeki bir seçim mitinginde Taksim Parkına eski Topçu Kışlası'nın yeniden yapılacağını söylemişti. Dini imanı para ve rant olanların burayı da paraya çevirmek niyetinde olduğu besbelliydi. Nitekim 3 gün sonraki İzmir mitinginde aynı sözü yinelerken buraya “Rezidans ve AVM” yapılacağını müjdeledi.

Devamını oku...

CHP ancak sosyal muhalefet yaparak oy arttırabilir

CHP PKK aleyhtarlığıyla da bir yere varamaz.

MHP'nin başından beri diline doladığı “PKK ile görüşülmez” diskuruna şimdi CHP de katıldı. 30 senedir ANAP'ıyla, DSP'siyle, DYP'siyle, MHP'siyle, CHP'siyle, RP'siyle AKP'siyle, milli medyasıyla bütün devlet partileri o kadar çok PKK düşmanlığı yaptılar ki, onun genel başkanına o kadar çok küfrettiler ki, toplum öyle çok, öyle çok şartlandırıldı ki AKP hükümetinin PKK ile ve Abdullah Öcalan'la görüşmesi CHP ile MHP'ye siyasi rant ve oy avcılığı vesilesi oldu.

Devamını oku...

Sütanne helal, sütkardeş haram

Müslümanlık kardeş çocuklarının evliliğini yasaklamıyor, mülkiyetten...

Eskiden konaklarda sütanneler vardı, “hamfendilerin” çocuklarını emzirirlerdi. Sadece varlıklı ailelerde değil, halk içinde de süt anneler çocuklara meme verirlerdi. Kız kardeş, kuzen veya eltiler ya da komşu kadınları birbirlerinin çocuklarını emzirirlerdi. Çocuklar büyüyüp yetişkin olduklarında o kadınlar da onların sevgili “sütnineleri” olurlardı. Bugün azalmış olmakla birlikte sütannelik hâlâ var.

Devamını oku...

Ocak 1920'den Şubat 2013'e

Doğu Karadeniz'deki siyasi çeteler devletin beslemeleridir

HDK Heyetinin çıktığı Karadeniz Gezisinde Sinop ve Samsun'da konuk gruba linç girişiminde bulunuldu.

Medyada konuşan bir takım kâzip yorumcular bu saldırıları “mahalli grupların çıkardıklarını” ileri sürdüler, kimileri ise daha da azıtıp “halk tepki gösterdi” dediler.

Devamını oku...