CHP ancak sosyal muhalefet yaparak oy arttırabilir

CHP PKK aleyhtarlığıyla da bir yere varamaz.

MHP'nin başından beri diline doladığı “PKK ile görüşülmez” diskuruna şimdi CHP de katıldı. 30 senedir ANAP'ıyla, DSP'siyle, DYP'siyle, MHP'siyle, CHP'siyle, RP'siyle AKP'siyle, milli medyasıyla bütün devlet partileri o kadar çok PKK düşmanlığı yaptılar ki, onun genel başkanına o kadar çok küfrettiler ki, toplum öyle çok, öyle çok şartlandırıldı ki AKP hükümetinin PKK ile ve Abdullah Öcalan'la görüşmesi CHP ile MHP'ye siyasi rant ve oy avcılığı vesilesi oldu.

Devamını oku...

Sütanne helal, sütkardeş haram

Müslümanlık kardeş çocuklarının evliliğini yasaklamıyor, mülkiyetten...

Eskiden konaklarda sütanneler vardı, “hamfendilerin” çocuklarını emzirirlerdi. Sadece varlıklı ailelerde değil, halk içinde de süt anneler çocuklara meme verirlerdi. Kız kardeş, kuzen veya eltiler ya da komşu kadınları birbirlerinin çocuklarını emzirirlerdi. Çocuklar büyüyüp yetişkin olduklarında o kadınlar da onların sevgili “sütnineleri” olurlardı. Bugün azalmış olmakla birlikte sütannelik hâlâ var.

Devamını oku...

Ocak 1920'den Şubat 2013'e

Doğu Karadeniz'deki siyasi çeteler devletin beslemeleridir

HDK Heyetinin çıktığı Karadeniz Gezisinde Sinop ve Samsun'da konuk gruba linç girişiminde bulunuldu.

Medyada konuşan bir takım kâzip yorumcular bu saldırıları “mahalli grupların çıkardıklarını” ileri sürdüler, kimileri ise daha da azıtıp “halk tepki gösterdi” dediler.

Devamını oku...

Susun ve bekleyin

"Herkes sussun" dedi başbakan, "Kürt meselesi çözülecek"!

Başbakan Erdoğan bir “açılım” daha başlattı. Bu sefer adını koydu: “Kürt açılımı” dedi. Çözümün odağına da PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ı yerleştirdi. İlk açılımdan, oy oranı düştüğü için vazgeçen Erdoğan farklı olarak şimdiki açılımdan oy bekliyor. Beklediği oyun bir yüzünü BDP’nin kendi sabit hedefi olan Başkanlığına destek vermesi teşkil ederken, diğer oy beklentisini, “Kürt meselesini çözen adam” mevkiine yükselmesine yetecek kadar halk desteği oluşturuyor.

Devamını oku...

Zaptiye nazırı

Eğer demokratik bir ülkede olsaydık yer yerinden oynardı

Muammer Güler'in İçişleri Bakanlığı'na getirilmesine karşı tepkiler yok denilecek mertebede kaldı. Eğer demokratik bir ülkede olsaydık yer yerinden oynardı. Bizde ses seda çıkmadı.

Her sene 19 Mart'ta İstanbul Osmanbey'de Agos önünde toplanan on bini aşkın insan yeni İçişleri Bakanı atandığında ya da göreve başladığında neredeydi? Hrant'ı anmak “Buradayız Ahparig” demek mi?

Devamını oku...