Seçmen

boschun-takipcisi-christinlimbo-crHDP seçim politikasını netleştirdi; CHP’yi, İYİ Parti'yi, Saadet Partisi’ni ve DSP’yi destekleyecek. 

Politika net ama seçmen açısından arapsaçına döndü.

HDP’nin destekleyeceğini duyurduğu partilerin yerel çeşitlilikte öyle adayları var ki, orada kendine azıcık saygısı kalmış kişi AKP veya MHP adayına oy vermeyi kesin düşünecektir.

Çünkü; CHP tercihini ağırlıkla parti içi mafya şeflerinden yana kullandı. Bazı illerde ve ilçelerde azmettirici katiller aday gösterildi. Antep’te DSP’ye oy verdik veya Beyoğlu’nda Alper Taş’a, Siverek'de ve Şişli’de kime vereceğiz?

Devamını oku...

Okur mektubu: Ayrıntılar

afrin-sanatcilar-bw-cr“Sanatçılar” C.Başkanı Erdoğan ile Afrin’e asker moraline gittiler; Kılıçdaroğlu bu sanatçılara verdi veriştirdi; doğru da yaptı ama bunlar ayrıntıdır.

Türkiye’de bugün siyasetin tek bir esası vardır; AKP’yi iktidardan göndermek.

Bu ancak AKP’ye karşı verilecek siyasi mücadele ile olur; AKP’nin çapaçul kültür ve sanatını teşhir etmekle olmaz. AKP zaten halkın desteğini bu banal kültür ve estetik seviyesi ile kazanıyor.

Afrin’e giden kumpanya için bir şey söylemeyecek miyiz?

Devamını oku...

Siyaset ve “çıkar”

ekmekpayi-bw-crHDP dâhil, Türkiye soluna yerel seçimler için vakit geçirmeden bir “İstanbul siyaseti oluşturma” önerisinde bulundum. Yüzde 5 oyumuz var, bunu CHP ve AKP’den bağımsız ve siyasi bir koz olarak ortaya koyalım; gerisine sonra bakarız dedim. “Gerisi” dediğim de, AKP ve CHP bizimle uzlaşma atağını görecek, biz de kozumuzu ortaya koyacağız, iki İstanbul ilçesinde belediye seçimini kazanacağız, Fatsa deneyimine de sahibiz ya, “sosyalist belediyecilik” nasıl yapılırmış, Türkiye’ye ve dünyaya göstereceğiz gibi bir düşünce idi. Arkasından, “şimdi kıyamet kopar!” diyerek yazıyı yayınladım. Tıss çıkmadı.

Devamını oku...

KIZILCIK sopası

tis-kamu-bw-crHükümetle Kamu Çalışanları arasındaki Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Sonuç rezalet! Çünkü masada KESK yoktu, Eğitim-iş yoktu.

Bu daha büyük rezalet.

Tabanını emekçilerin en eğitimli kesiminin oluşturduğu KESK ve Eğitim-İş gibi sendikaların

sahneden silinip gitmesinin sebebi politikasız kalmalarıdır.

Devamını oku...

Türkiye solu için ortak sorular

1mayis-taksim-bw-crErsen Olgaç dostumuz şöyle yazdı: “15 yıllık AKP iktidarında anti-komünist bir söylem duyan var mı?

Sosyalistlik ya da komünistlikten tutuklanan var mı? Düşman, Kürt özgürlük hareketidir. Çünkü zayıf halkayı minyatür örgüt ve partilerden çok daha iyi kavramıştır.

Anıt gibi sözler; söyleyen doğru ve dosdoğru söylemiştir, ama sanki kendi kaidesi üzerinde bile biraz sakil durmaktadır.

Ersen, “sosyalistlik”, “komünistlik” gibi kavramları kullandığı için söylediklerini bir de bizim alana taşıyıp ordan bakalım; yapısal bir bozukluk var gibi görünüyor.

Devamını oku...