Taşeron cumhuriyet T.C.

Madenlerden gökdelen inşaatlarına. karayollarına, denizlerin ortalarına kadar her yerde eserlerini sergiliyor. Taşeronluğu kaldıracağız, dayı başıları yok edeceğiz diyen bakanlar, başbakan,vb... hakkında suç duyurusu çıkarılsa yeridir: Ata yadigarı Cumhuriyet’e kasıtları var!

Okul var, okul var

“Düşünebiliyor musunuz, adamlar okul yakıyorlar, okul!”

Bunu diyenler, bir halkın ana dili gelişmesin, giderek dumura uğrasın diye seksen yıldır habire açılan okullar için ne diyorlar, peki?

Gölge boksu

heyet-bw-crop“Çözüm” süreci diye bir şey mi var?

Yok! Açık konuşalım.

Karşılıklı ateşkes ya da bir tür “arızalı barış” tasavvuru ve gayreti var. Bunun adı neden ve nasıl “çözüm” süreci oluyor? ÇÖZÜM ne? Nerede? Başbakan Davutoğlu ve Bakan Akdoğan bas bar bağırıyorlar, sürecin asıl sahibi biziz diye. Bu bile onların çözümden ne anladıklarını ve ne için “çözüm” istediklerini görmeye yeter. Şimdiye kadar ne yapmadıklarına bir bakın, ne yaptıklarını anlarsınız. Bundan sonra hiç bir şey yapmayacaklarını da...

AKP devleti için çözüm, önümüzdeki altı ay içinde (2015 genel seçimi sonuna kadar) ölümle sonuçlanan çatışmaların hiç olmaması ya da olabilecek en asgari düzeyde kalmasıdır. Bir süredir “kamu düzeninin sürdürülmesinden taviz yok!” diye tutturmuş olmaları, 2015 genel seçiminde çözümün esas itibariyle yurt sathında kamu düzeni dedikleri asayişin berkemal olmasını sağlamaktan ibaret olduğuna seçmenden onay almak istediklerine işaret etmektedir.

Peki Kürt özgürlük hareketi için çözüm nedir? İmralı, Kandil ve HDP sözcülerinin ÇÖZÜM’ün Kürtler için ne olduğunu altını çize çize açıklamaları gerekiyor. “Çözüm süreci” eğer sahici bir çözüm için bir süreç olacaksa, bugüne kadar süregelen onca tartışmada eksik kalan ve kafaların karışmasına neden olan temel nokta budur.

Kan tutar

ermenek-bw-cropSöylenir de, bilinir de.

Kaatiller, cinayeti işledikleri yere geri dönerler. Ayrılır, sonra yine döner gelirler. Bir daha, bir daha...

AKP Devleti’nin iki bakanı, biri Enerji Bakanı, diğeri Çalışma Bakanı’nın dersiniz ki başka işi yok. Madenlerde ölüp giden emekçi yurtdaşların “cansız bedenleri”ni tavaf etmekle görevliler. “Ölüm melekleri!” diyecek birileri de belki çıkar.

Her ağzını açan, madenlerde ölüm vakalarının kaza değil, cinayet olduğunu söyleyip duruyor. Malumun ilamında herkes müttefik. “Cinayet”in ardında olanın gözardı edilmesine yarıyor: SİYASET! Niye Alamanya’da onca kömür madeninde yılda 3 kişi ölüyor da bizde yine bir yılda ortalama 500 kişi canını yitiriyor?

Başımızdaki iktidar partisiyle bu sorun çözülmez. Bu iktidara oy vermek ve onu şu ya da bu demokratik meşru yoldan alaşağı etmemek, her yıl bunca ölüme onay vermektir. AKP iktidarı bu ölümlerle iş tutuyor...

Fıtratında bu var.

Sistem meselesi

protokol-bw-crop“Bizim sistemimiz başkanlık da değil, yarı başkanlık da değil. Dolayısıyla bizim konumumuzu anlamakta zorlanıyorlar.” – Bay Tayyip Erdoğan.

1. Tabi anlamazlar. Çünkü “Bizim sistemimiz” dediği bir ucube. Düpedüz ANARŞİ! Ne başkanlık, ne yarı başkanlık, ne de parlamenter sistem.

Devletin tepesinde anarşi topluma şiddet olarak intikal eder: Yüzde on seçim barajı, kapı kuluna çevrilmiş parti meclis grubu, toplum düzeni (devlet otoritesi) takıntısı, polise doğrudan adam öldürme yetkisi, sokakta molotof kokteyli yerine el bombası, polis bakanına bağlı özel milis gücü, sandık sayıklaması, biz yapınca olur, bizim kadar oy alın da görelim, torba yasa, yok kanun-yap kanun-var kanun! Tabi bir de “Türkiye seninle gurur duyuyor!” var.

Hepsi ANARŞİDİR.

2. Elin gavuruna “senin sistem”inin ne olduğunu elbette anlatamazsın. Ne ki senin de anlamadığın bir şey var: Adam, “Sizdeki güç Obama’da yok” derken seninle alay etmiş. Farkında değilsin.

Milat!

kobani-yarali-bwSon haberlere göre 25'in üzerinde kişi yurt çapındaki olaylarda polis saldırısı altında öldürüldü.

İşin buraya varacağını söylemiştik. Gezi olayları sırasında polisin zehirli gaz fişeklerini yurttaş kalabalıkları üzerine nasıl kurşun sıkar gibi yolladığını herkes gördü. O zaman 7 kişi ölmüş, daha fazlasının gözü çıkmıştı!

Dönemin başbakanı polisi alenen tebrik etmişti!

Daha ne yapsınlar?

Hükümet sözcüleri habire konuşuyor: Suruç’a birkaç kilometre mesafede, Kobani’de “ölenleri ve ölümcül yaralıları sınırın bu yakasına alıp bağrımıza basıyoruz… Yaralılara acil şifalar diliyor, hayatlarını kaybedenler için yüce Allah’tan rahmetler niyaz ediyoruz.”

AKP ve Kürdistan

Kuzey Kürdistan’da iki yıla yakın bir süredir eylemsizlik ve bir tür barış sağlandığından beri Tayyip Erdoğan ve adamları “çözüm süreci” lafını ağızlarından hiç düşürmeyerek bugüne kadar iki seçimi selametle atlattılar. Güçleri arttı, bir çoğunun servetine servet katıldı. Şimdi daha da kritik bir seçim var sırada: 2015 Genel Seçimi.

O güne kadar çözüm süreci denilen şey gerçek bir çözüme yarar ve yaraşır bir yere varır mı? Varmaz! Varmayacağı bugünden değil, dünden belliydi. Kimse umutlanmasın. Umutlanmaktan bir hayır beklemesin. Kobani’de olan ve olmayan herşey bunu gösteriyor.

Taammüt

kadincinayetleri-bwAKP tek başına iktidar olalı beri kadın cinayetlerinde mübalağa artış görülüyor. Her biri kesinkes TAAMMÜDEN katiller hiç yargılanmadan mahkum edilmeli: Nitelikli denilen cinsten müebbed hapis. İndirimsiz, şusuz, busuz.

Zaten hemen hepsi suçüstü halinde yakalanıyorlar.

Katillerin yargılanması onları yargılayanları suça ortak ediyor… Seri cinayetlerin sonu gelmiyor.

IŞİD öldürüyor, TC Başbakanı ne diyor?

kobane-bw-cropIŞİD öldürecek (kimleri öldürecek? "Bin yıllık kardeşler"i öldürecek).

"Yapılacak bir şey yok. Asıl ve öncelikli hedef Esed!'i devirmektir."

Başbakan olalı beri boyu 2 cm uzamış olan Başbakan böyle diyor. Bize de bundan sonra diyecek bir şey kalmıyor!