Devr-i sabık

erdogan-belediyeler-crC.Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan seçilen CHP’li belediyelerin devr-i sabık peşinde koşmamalarını istedi; haklıdır kendisi de ilk seçildiğinde devr-i sabık yaratmamıştı; yaratamazdı, gücü yetmezdi, %34 ile seçilmişti, ordu ve bürokrasi vesayeti altında eziliyordu.

Ecevit de 1974 gelişinde devr-i sabık yaratacağım demişti, uzlaşmayı seçti.

Celâl Bayar da 1950 gelişinde uzlaşmaya mecbur kalmıştı ama Yassıada savunmasında “1950’de devr-i sabık yaratmadığıma pişmanım” diyecekti.

İktidar değişikliklerinin her birinin bir mantığı vardır, bu mantık gereği iktidara gelip de gelişinin mantığını sonuna kadar götürmeyenlerin sonu hüsran olmuştur.

17 Eylül 2019.

Yargı nasıl bağımsız olur?

kaftancioglu-dava-crCHP İstanbul İl Başkanı’na 10 yıl siyasi ceza. 

Enis Berberoğlu için “Adalet Yürüyüşü”.

“Adaletin bağımsızlığı ve tarafsızlığı AKP iktidarı tarafından yok edildi!”

Yanlış, çünkü önceden yargı bağımsızmış anlamı çıkıyor.

Ayrıca “bağımsız yargı”, yasamadan ve yürütmeden isteniyor; formülasyonlar teklif ediliyor; oysa bağımsız yargı sadece yargıdan çıkar; yasama ve yürütmeden bağımsızlaşmış olabilen yargıdan.

Devamını oku...

Bu olmadı

hdp-tusiad-crHDP TÜSİAD’ı ziyaret etti. Bir açıklama yapılmadı. Ne konuşuldu acaba? AKP siyasi kaostan, iktidar kalmasını sağlayacak bir formül çıkarmak istiyor, çünkü MHP ile ittifakından faydadan çok zarar gördü; içi bulandı.          

HDP-CHP ilişkilerini zehirlemek istemesi bundan. İYİ Parti ile flörtü bundan. TÜSİAD ise gidişata vâkıf, hemen derhal IMF’ye başvuracak bir siyasi iktidar arayışında; CHP+İYİP+BABACAN elde var üç…

Acaba TÜSİAD HDP’den kafasındaki siyasi formüle destek mi istedi? Örneğin, “Rojava size yeter, Diyarbakır’dan vazgeçin” dedi mi? HDP TÜSİAD’a “Üçüncü Yol”u anlattı mı?

5 Eylül 2019.

Belediye ne ki?

HDP-belediyeler-crMardin, Van, Diyarbakır HDP belediyelerine devlet tarafından el konuldu. Gerekçe şu veya bu.

Olay abartılarak önemsendi; oysa Kürtler nezdinde abartılacak bir yanı yok; çünkü onlar seçimden önce de, “kazanalım, mazbatayı kendi ellerimizle götürüp devlete teslim ederiz” diyerek konuya olduğundan fazla önem vermediklerini göstermişlerdi.

Bizce olayın abartılarak göze batırılması gereken yönü, iktidarın buna nasıl “cesaret” edebildiğidir. İktidar seçilmiş belediyeleri defalarca müsadere etti ve ediyor.

Devamını oku...

S-400!

s400-bwEskiden şöyle yazılırdı: “S-400’e verilen parayla 50 bin kreş açılırdı.”

Doğru idi ve bugün de yazılsa doğrudur.

Fakat Türkiye solundan S-400 alımına görünür bir itiraz yükselmedi.

Hatta “malum sol kesim!”, Rusya’dan silah almakla NATO’nun içini karıştırdı diyerek Tayyip Erdoğan’a destek verdi.

Bütün dünya delice ve aptalca silahlanırken, aptallığın lüzumu yok; silahsızlanma savunulmalı; silaha harcanan para işçi ve emekçilere aktarılmalı. Rusya-Amerika; al birini vur ötekine ama Rusya emekçilerinin 70 yıllık emeğini gasbeden Putin’in üzerine işenmeli.

23 Temmuz 2019.

Kim var orada?

ali-babacan-bwSiyasette bir şeyler oluyor, olacak. HDP’nin pozisyonundan bakarak anlamaya ve politika üretmeye çalışırsak bizce durum şu merkezdedir: AKP-MHP bohçası dökülüyor; yeni bir siyasi koalisyona ihtiyaç var; bunu da ancak TÜSİAD başarabilir; çünkü IMF’den gelecek 80-100 milyar dolar onun ekonomisine girecek. Ali Babacan hikâyesi bu olmalı; hatta bu gelişmeye Erdoğan’ın da icazet verdiğini düşünebiliriz. CHP de buna oynuyor.

Bu vizyon demokratikleşmeye ve demokrasiye kapalıdır. HDP’nin bu vizyona iştiraki intiharı olur. Tamam, HDP sistem içine doğru yolculuğunu sürdürmeli ama bunu, kimliğini ve profilini yükselterek ve TÜSİAD’ın vizyonundan “bağımsız” olduğunu her fırsatta ortaya koyarak yapmalıdır.

11 Temmuz 2019.

Misafir

miting-1mayis-bw(Galiba) Roboski ziyareti dönüşü yolda karşılaştıkları PKK’ların “misafirimiz olun!” davetine HDP heyetinden Ertuğrul Kürkçü, “siz bize misafir olun!” cevabını vermişti. Bu hal HDP’nin içinde de mevcut; İzmirli Diyarbakır’da, Vanlı İstanbul’da MİSAFİR.

Türkiye solunun örgütlü siyasi mücadelesinin yakın elli yılının şahitleri bunun çözülmesi elzem önemli bir sorun olduğunu bilirler.

Biz burada (Batı’da) ekonomik ve sosyal mücadelelerin potansiyeliyiz; ‘Doğulular’ı misafir etmek isteriz; HDP izin veriyorsa…

11 Temmuz 2019.

‘Evet’ ama yetti!

kadikoy-yuruyus-crHDP’ye uyduk, CHP + İYİ Parti adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verdik ve kazandırdık.

Önce TÜSİAD kutladı zaferimizi.

Seçimi kazanan sakin ve hesaplı iken biz ‘ustra devrimciler’ sokaklara dökülüp dans ettik.

Öcalan + Bahçeli ve C.Başkanımız sayın Erdoğan çok üzüldüler ama bağırlarına taş bastılar.

Bu, üstümüze gelen faşizmi önlediğimizin işaretidir.

Yalnız şu var: Kül yutmadık; oylarımızı İmamoğlu’na bilinçli verdik. Bu durumda bizler de “Yetmez, ama evet”çi olmuyor muyuz?

25 Haziran 2019.

Beka bütçesi

garo-paylan-butcekomisyonu-bwTBMM Bütçe Komisyonu üyesi HDP’li Garo Paylan açıkladı; güvenlik harcamaları 2015 yılında 50 milyar TL iken 2019 yılında 150 milyar TL’ye fırlamış. Bu durumu Sayın C.Başkanı Erdoğan da, patates-soğan muhalefeti yapan CHP’ye cevaben, “bir kurşunun fiyatını biliyor musunuz?” diyerek doğrulamıştı.

Elbette yuvarlamadır, gerçeği çok daha fazladır, ama bana 150 milyar TL de çok gibi geldi. Silah harcamalarına muhalefet niçin yok acaba?

11 Haziran 2019.

Demokrasi çetesi

topal-osman-crİmamoğlu’na “Rum” dediler; düzeltti, “Ben Topal Osman’ım” dedi. Arkasından Ayşe Hür mertebesinde tarih dedikoduları sökün etti: Rumları Trabzon vilayetinden söküp atan büyük kahraman!...

Çeteci imiş. O gün Türkiye’de çeteci olmayan mı var? Devlet egemenliği ancak çetelerin içine girerek var olabildiği için valiler, yerel düzeyde komutanlar, teşkilatı mahsusacılar vb. hepsi çetelerle iç içe geçmiş, genel vaziyet budur.

Devamını oku...