Bu tahakküm niye?

popova-insan-hava-uzay-detay-bwOECD Nisan ayı bülteninde açıklandı; 38 üye ülke içinde Türkiye, çalışma saatlerinin uzunluğu bakımından birinci sırada yer alıyor.

Çalışan her kişi angarya altında olduğunun farkında bile değil; bilinç meselesidir bu. Ama öyle “sınıf bilinci” falan da değil. Kişi kendinin insan olduğunun farkında mı, bunun meselesi. Birey olduğumuzun bilinci yani. Çalışma saatlerinin uzunluğu “sömürü paketine” girmez; sömürülmeye dünden razıyız; bu özgür olmadığımızın yüzümüze vurulan tescilidir. Kendine saygısı olan birey buna tahammül gösteremez. Yaşamaktan vazgeçmektir bu; çünkü yaşamak çalışmanın bitmesiyle başlar. Demek ki çalışandan gasbedilen emek değil, kişiliktir, özgürlüktür, mutluluktur, yaşamaktır.

Devamını oku...

Büyük lokma yutulmaz

kilicdaroglu-grup-bw-crKılıçdaroğlu, “Fetö’nün siyasi ayağı c.başkanlığı makamını işgal eden zattır” diyerek Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun söylediği de suçtur, söylemesi de.

Açarsak, eğer Erdoğan gerçekten c.başkanlığı makamında işgalci ise suçludur; değilse Kılıçdaroğlu suçludur.

Kılıçdaroğlu’nun suçlu olması daha akla yakın. Ülkede c.başkanlığı seçimi yapıldı ve Erdoğan yüzde bilmem kaçla seçilip c.başkanlığı makamına oturdu; işgal falan yaşanmadı. C.başkanlığı için bir ikinci seçim yapılmadığına göre…

Devamını oku...

“Barışa hayır!”

tbb-gozalti-bw-cr“Savaşa hayır!” demek Türkiye’de yasaktır.

Türkiye’de hiç olmamıştı.

Güldürü bile değil.

“Savaşa hayır!” demek madem ki yasak;

“Barışa hayır!” demek serbest oluyor.

O halde “Barışa hayır!”

… diyelim ve susalım.

15 Temmuz Vakası

ittihak-terakki-bw-crKılıçdaroğlu “senaryo” dedi, fakat altından kalkamadı. Oysa “Yeni” hiç bir yanı yoktu; Türk devlet klasiği idi. Türkiye’nin siyasi tarihi örnekleri ile doludur. Türkiye’de “başarısız” darbeler başarılı darbelerden her zaman daha başarılı olmuştur.

Örneğin Yakup Cemil olayı…

Enver Paşa’nın adamıdır. Enver Paşa’yı 6 yıl kıdemle öne fırlatmada önemli rolü vardır.

Kendisi ihtiyat binbaşıdır; rütbe istemektedir;

hükümet vermemektedir; Hükümetin başı Talat Paşa’dır.

Devamını oku...