Buna “siyaset” denilemez

delilik-garcin-rszCHP milletvekillerinden biri mecliste dayanamadı, ağzından kaçırdı, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “doktorluk” olduğunu söyledi. AKP’liler haklı olarak itiraz ettiler. Çünkü bu açıkça hakaretti, Erdoğan’ı aşağılamaktı.

“Erdoğan doktorluktur” demenin ne anlama geldiğini Türkiye’de hemen herkes biliyor. İma edilen doğru olsa bile bu bir “insani durum” olurdu, istismar edilmesi, siyasette kullanılması ise ahlaksızlıktan başka bir şey olmazdı.

C. Başkanı Erdoğan’a “doktorluk” diyen, demese de böyle olduğunu düşünen milyonlarca insan var. Bu insanlara Aziz Nesin aptal demişti, haksız değildi. Siyasi bir konuyu psikiyatri konusu olarak görmek siyasi ahmaklıktan başka bir şey değildir.

Devamını oku...

Aristo solu

ankara-patlama-bw-cropAnkara’da askeri servis araçlarına yapılan ve 28 asker-sivilin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının PKK-YPG tarafından gerçekleştirildiğini başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.

Hemen ardından C. Başkanı Erdoğan da ABD’ye, “Sana PYD-YPG’nin terörist olduğunu söylüyorum, inanmıyorsun, şimdi inanırsın artık” diye seslendi. Siyaset böyle konuşunca şüpheler devlete yöneldi. “Eylemi derin devlet veya MİT, PYD ve YPG’nin terör örgütü olduğuna ABD’yi inandırmak için gerçekleştirmiş olabilir” diye düşünüp yazanlar oldu. Bunlar arasında ömrünü sol siyasete harcamış olanlar da vardı. Aristo mantığı ya da Mahir Kaynak yöntemi kullanılınca öyle çıkıyor.

Devamını oku...

Kürt siyasetinin püf noktaları

ypg-bw-cropTürkiye’nin Kürtleri ile Suriye’nin Kürtleri hem duygusal, hem de fiziki manada “birleşmiş”lerdir. Bu Kürt birleşmesi PKK tarafından yönetilmektedir. Türk devleti bugün Türkiye Kürdistanı’nda fizik manada kendi Kürtlerine saldırıyor gibidir ama saldırı gerçek manada “Kürt birliği”nedir.

Suriye ayrı devlet, Türkiye ayrı devlettir, fakat bu iki ayrı egemenlik alanında yaşayan Kürtler birleşmişlerdir; peki bu birleşme doğru mudur, Kürtlerin özgürlük mücadelesini güçlendirecek midir?

Devamını oku...

Vesayet

vesayet-bwVesayetsiz devlet olmaz.

Vesayetsizlik kaos demektir.

Yürütme, yargı, yasama,

asker veya sivil kim olursa olsun...

birinin tüm diğerleri üzerinde vesayet kurduğu

durumdur devlet ve istikrar.

Devamını oku...

Adı sonra konulur

sur-bwKürtlerinin 180 Günü.

“Terörle mücadele” değildi bu.

“Başka bir şey”di.

Koçgiri’de, Ağrı’da, Dersim’de dahi yapılmamıştı.

Kürtlere, tarihlerinin en ağır saldırısıydı.

Devamını oku...

Kürtlerin “sınıf”ları

hdp-kongre-bwHDP Kongre yaptı, keşke hiç yapmasaydı.

Madem yaptı, bari “çözüm” demeseydi.

Kürtlere saldırı, ırkçı bir saldırıydı.

“Büyük Kürt Felaketi!” demedi.

Fakat saldırı aynı zamanda Kürtlerin en yoksulunaydı.

Devamını oku...

Amed yok artık

amed-bwMoğol istilasını andırıyordu.

Abartmadığımı düşünüyorum.

“Büyük felaket” diyesim geldi. Değil miydi?

Düne kadar vardı, bugün yok.

Kürt ve proleter Diyarbakır haritadan silindi.

Devamını oku...