Ekim “Halk” Devrimi

petrov-vodkin-fantasy-rszEkim Devrimi’ne “proleter devrimi” denilmiştir. Doğru anlaşılması kaydıyla,

bu tanıma itiraz gereksizdir. Çünkü doğrusu, “Halk Devrimi” olduğudur. “Proleter Devrimi” ile “Halk Devrimi” arasındaki fark, birincisine proletaryanın öncülük etmesinden ibarettir. Ama bu fark, büyük tartışmaların da konusu olmuştur.

Türkiye solunun tarihinde bu tartışma skolastik bir şekle bürünmüş olarak vardır;

“Şehirlerden mi kırları kuşatacağız, yoksa kırlardan mı şehirleri?” diye sorulmuştur.

Devamını oku: Ekim “Halk” Devrimi

Sınav sorunu ve Eğitim Sen

egitimsen-bw-crCumhurbaşkanı istedi, TEOG kaldırıldı. 45 gün sonra MEB tarafından yeni sistem açıklandı: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahallî Yerleştirme Sistemi. AKP iktidarının eğitime bakış açısını ve sorunlara yaklaşım tarzını yakından bilenler açısından yapılan açıklamada şaşırtıcı hiçbir şey yok. Sınav kaldırılmıyor, İmam Hatip Liselerine akademik düzeyi yüksek öğrenci kazandırmak amacıyla yapılmış bir yerleştirme düzeneği oluşturuluyor. En önemlisi de on binlerce öğrenci özel liselere ve açık öğretim liselerine gitmek zorunda bırakılarak eğitim harcamaları yükünden devleti kurtarılmaya çalışılıyor...

Devamını oku: Sınav sorunu ve Eğitim Sen

Marksizm yanılmak demektir

kustodiev-bolsevik-bw-crEkim Devrimi’nin 100. Yılı bağlamında, dünyada ve Türkiye’de, dar alanda,

fakat ciddi Marksist tartışmalar oluyor; geçmişi anlamak için değil,

önümüzü görebilmek için dikkatle izliyoruz.

Ekim Devrimi ve kurduğu “Sovyet Sosyalizmi” hakkında her söylediğimizin, yarının genç Marksist kuşaklarına doğru aktarılması açısından hassas davranmalıyız. Bizden öncekiler yenildiler, biz de yenildik, onlar yenilmesinler.

Devamını oku: Marksizm yanılmak demektir

Yeni Demirperde oluşmaktadır

churchill-ironcurtainspeech-cr1980’den önceki ve sonraki dünya;

Öncesi üretken sermaye egemenliği, sonrası mali sermaye egemenliği.

1990 öncesi ve sonrası,

Öncesi Demirperde’nin sökülmesi, sonrası Doğu’ya kaydırılması.

Ve bugün: Demirperde’nin yeniden… (Çekoslovakya’nın Batı sınırına kadar),

Batı’ya kaydırılması kaçınılmaz sayılmaktadır.

Devamını oku: Yeni Demirperde oluşmaktadır

TÜSİAD CHP’ye karşı

tusiad-1979-ilan-crCHP’den (Kılıçdaroğlu’ndan) kimsenin bir şey beklediği yok. Kendi müktesebatının %5’ini ve

bunu yaparak “siyasi namus”unu korusun yeter. Bu da TÜSİAD’ın Türkiye siyasetini belirlediğini bilmekten, ABD ile işbirliği yaparak Ecevit Hükümetini nasıl devirdiğini hatırlamaktan geçer.

Şunu dedi, AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan: “CHP tezkereye oy verdi, Kılıçdaroğlu şimdi diyor ki; ‘İdlip’te tek bir Türk askeri ölürse sorumlusu Erdoğandır’. Bu ne tutarsızlıktır.”

Hemen ertesi günü TÜSİAD başkanı Erol Bilecik –ki dünkü çocuktur– şunu dedi: “CHP tezkereye oy verdi, Kılıçdaroğlu şimdi diyor ki; ‘İdlip’te tek bir Türk askeri ölürse sorumlusu Erdoğan’dır’. Bu ne tutarsızlıktır.”

Noktasına, virgülüne kadar aynı.

Kılıçdaroğlu’ndan ses yok.

Devamını oku: TÜSİAD CHP’ye karşı

Sosyalistler nasıl düşünür?

erdogan-trump2-bw-crÇeşitli siyasi kişi ve gruplar özellikle uluslararası ilişkileri değerlendirmek amacıyla belli kalıplar kullanmayı tercih ediyorlar. Kullanılan bu kalıplar sayesinde çok fazla kafa yormadan olayları kolayca açıklayabilme imkânına kavuştuklarını sanıyorlar. Olayların kestirmeden, fazlaca derine dalmadan, kolayca açıklanması sıkça karşımıza çıkan yaygın bir durum.

Devamını oku: Sosyalistler nasıl düşünür?

TEOG manevraları

ismetyilmaz-bw-crMilli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine geçebilecek üç alternatif üzerinde çalışıldığını ve bu alternatiflerin Bakanlar Kuruluna sunulacağını söyledi. Üç alternatifi özetle şöyle sıraladı:

   1) Her okulun kendi sınavını yapması,
   2) Bakanlıkça hazırlanacak sorularla her okulda sınav yapılması,
   3) Adrese dayalı yerleştirme.

Devamını oku: TEOG manevraları

Siyaseti öğrenmeliyiz

istanbulabakis-bw-crYerel seçimlere bir yıl kaldı. AKP harıl harıl çalışıyor. CHP de boş durmuyor.

HDP ortada yok. Olmalı, ama nasıl?

İstanbul yerel seçimleri çok önemli, AKP hegemonyasının kırılma noktası. HDP’nin 2014 yerel seçiminde yüzde 4.8 oyu var. Aday’ın yarattığı antipati olmasaydı daha yüksek; % 7-8 olabilecekti. Bu oy oranı İstanbul Belediye seçimlerini HDP’nin kazanmasına yetmez ama AKP veya CHP’ye kaybettirebilir olması nedeniyle büyük önem taşır. Bu bir siyasi güçtür. HDP bu gücünü Türkiye solu ile birleştirip kullanabilirse, hem AKP’ye, hem de CHP’ye, İstanbul Belediyesini kazandırma yahut kaybettirme pozisyonunu ele geçirir.

Devamını oku: Siyaseti öğrenmeliyiz

Pasifizm ve Barzani

kurtler-stadyum-bw-crÖDP, Barzani’nin yaptığı referanduma, “Bağımsızlık referandumu Irak’tan başlayarak bölgesel düzleme taşınacak yeni bir iç savaşın tetikleyicisi olacaktır” diyerek karşı çıktı. Mahir Sayın bu açıklamayı, halkların kendi kaderini tayin hakkını tanımamak olarak değerlendirdi ve Kürt düşmanlığı olarak suçladı.

“Halkların kendi kaderini tayin hakkı”na, varsayılan bir “Leninist kavram seti”ni kullanarak yaklaşıyorsak, Mahir Sayın haklıdır.

Devamını oku: Pasifizm ve Barzani

TEOG kaldırılabilir mi?

teog-bw-crTemel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) cumhurbaşkanının bir TV konuşması sonrasında kaldırılıyor (!). Cumhurbaşkanının beğenmediğini söylediği bu sınav, birdenbire gündemin ilk sırasına oturdu. Bir kesim TEOG sınavının öğrencileri nasıl hırpaladığını ve eğitimde fırsat eşitliği konusunda nasıl bir haksızlık yarattığını, diğer kesim TEOG’un günahının mevcut iktidara ait olduğunu anlatmakla meşgul bu sıra.

Devamını oku: TEOG kaldırılabilir mi?