İnşallah!

ince-mitingde-bw-crMuharrem İnce, “Allahın izni ve halkımın isteğiyle C.Başkanı olursam…” diyor. Olamazsa Allah izin vermemiş olacak ve siyasette İslami hurafe biraz daha güçlenecek.

İslamcılığın siyasette para etmesinin müsebbibi son kuşak CHP’lilerdir. “Elhamdülillah, biz de müslümanız” demeden siyasi polemiğe girmekten kaçınmaları, liberalliklerini bununla ispatlamaya çalışmaları siyasi İslamın kendine alan açmasına yardım etmiştir.

Oysa bu genç kuşak CHP’lilerin ataları ateist idi. İslamcılara zerre kadar ödün vermemiş, işlerine yarar gördükleri oranda onları kullanmışlardı. Liberallikleri ise Muharrem İnce’deki halk yalakalığına hiç benzememişti, “inanç özgürlüğü” kapsamındaydı ve aslında İslamcılara indirilmiş okkalı bir tokattı.

Devamını oku: İnşallah!

TİP yeniden kurulurken (2) - Türkiye’ye siyasi dönüş ve TKP sabotajı

behiceboran-cenaze-bw-crKızılcık dergisine yazdığım “TİP yeniden kurulurken”başlıklı yazımı, “Behice Boran komünist öldü, Haydar Kutlu komünist ölemeyecek!...” diyerek bitirmiş, bununla TİP+TKP birleşmesinin (TBKP) aslında gerçekleşmediğine işaret etmiştim. Bununla, birleşme sırasında (1987) TKP’nin sosyalizm için mücadeleden vazgeçtiğini, Behice Boran’ın bu birliğe, SBKP’ye olan saygısından dolayı ve istemeyerek evet dediğini anlatmak istemiştim.1

Buradan hareketle bugün sosyalizm için siyasi mücadeleyi terk etmeyenler bakımından “TİP” adının bir değerinin olabileceğini de söylemiş oluyorum. Ama aynı şeyi “TKP” adı için söylemek kolay gelmiyor. “Niçin?” diye sorulursa Türkiyeli Sovyetçi siyasi hareketler yönünden 1987-1991 dönemini biraz daha açmak gerekir. Çünkü, eski parti isimlerini bugün devralıp taşıma işini genç kuşaklar yapacağı için sırtlarına ne gibi yükler bindiğini bilme hakkına da sahiptirler. Bu dahi önemli olmayabilir; o zaman bilinsin ve bir kenara konsun diye yazmış olayım. Bu bölümün sınırlandırılmış konusu olarak da “Türkiye’ye Siyasi Dönüş ve TKP’nin bozgunculuğu” başlığını atıyorum.

Devamını oku: TİP yeniden kurulurken (2) - Türkiye’ye siyasi dönüş ve TKP sabotajı

“Muharrem faşizmi”ne oy vermek

m-ince-bw-cr“Muharrem İnce” için “vasat faşist” diye yazdım –ki şeceresi bunu teyid eder–; “Ne yani, biz Muharrem’e oy vereceğiz, faşizme oy vermiş mi olacağız?” diye tepkiler geldi.

Besbelli ki CHP taraftarı yaygın bir “aptal”lık söz konusudur; çoğu “eskimiş solcudur”, ama tabii aralarında Muharrem İnce’nin “faşist” olduğunu bilerek destek verenleri de vardır; biz bunlara “elit faşistler” ya da “Nasyonal sosyalistler” diyebiliriz.

Muharrem İnce faşist olduğunu kendi söylüyor: “İki ülke var, Güney Kore ve Venezuela. Biz Güney Kore olacağız, kalkınacağız, kişi başı geliri 40 bin dolara çıkaracağız. Venezuela (Chavez) petrol parasını fakir fukaraya dağıttı, halk bugün aç kaldı.”

Devamını oku: “Muharrem faşizmi”ne oy vermek

Yahudi İsrail, Filistinli Araplarla birleşerek büyümeli

musterekliste-miting-bw-crFKÖ’yü, Hamas’ı desteklemek Filistinli Arap halkı desteklemek anlamına gelmez.

FKÖ sermayedir, Hamas İslami gericilik.

Bunlar Filistin halkının özgür seçimiyle oluşmuş siyasetler ve iktidarlar değildir.

Alaşağı edilemedikleri için iktidardalar.

Filistin sorunu çözülecekse, engeli İsrail’den önce bunlardır.

Türkiye solunun gönlü bu iki siyasi harekete meyillidir.

Devamını oku: Yahudi İsrail, Filistinli Araplarla birleşerek büyümeli

Erdoğan kalsın

erdogan-manifesto-bw-crC.Başkanı Erdoğan AKP manifestosunu açıkladı.

Güzeldi.

Güzelliği, tam da Türkiye’deki siyasi muhalefete göre olmasıydı.

İsterseniz açalım:

DEMOKRASİ OLARAK:

Erdoğan seçimden sonra daha çok demokrasi, daha çok adalet, daha çok insan hak ve özgürlükleri  vereceğini söyledi. CHP muhalefetinin tepkisi, “Bunları sen yok ettin, vermeyeceksin,  yalan söylüyorsun” şeklinde oldu.

İşte bu.

Devamını oku: Erdoğan kalsın

“Politik!” ekonomi

kapital-bw24 Haziran Seçimi’ne doğru adaylar özellikle “ekonomi” konuşmaya başladılar; emekliye 1000 lira, öğrenciye 500 lira, tüketici kredi borçlarının hükümetin kuracağı varlık yönetim şirketince satın alınıp takip dışına çıkarılması gibi.

Solun desteğini alan HDP adayı Demirtaş da ekonomi konuşmalı, ama “en düşük emekli maaşı 3000 lira olacak” gibi değil, kitabın ortasından (politik) konuşmalı.

Sol, ekonomi sözkonusu olunca kitabi (Kapital) olan bilgisini yetersiz bulduğu için konuşamıyor, “kapitalizm çok değişti, yeni zamanlardayız, yeni şeyler söylemek lazım” diyerek kendini zora sokuyor. Buna hiç gerek yok. “Politik ekonomi” senin istediğin ekonomidir; kapitalizm ne kadar değişirse değişsin, sen istediğini tekrar et, sözün asla eskimeyecektir.

Devamını oku: “Politik!” ekonomi

Nereden çıktı?

hdp-mitingde-bw-crCHP torbasından çıka çıka Muharrem İnce çıktı; Kemalizmin “vasat faşizmi” yani. CHP’nin yarısı savrulacak, ama hangi yarısı? HDP değilse bile Selahattin Demirtaş CHP’nin bu yarısına konuşabilecektir. Ne çıkarsa bahtımıza.

Gelelim işin esasına…

Tayyip Erdoğan ilk turda işi götürür. Götüremez ise, ikinci tur için HDP vardır. Olmalıdır, olabilir.

CHP’nin sıfır baraj ittifakı seçimin TBMM ayağında HDP’yi dışlamıştır. HDP de bunun katmerlisini yapmalı; TBMM’yi toptan dışlamalı, rejimin “TEPE” noktasına oynamalıdır.

Devamını oku: Nereden çıktı?

TİP yeniden kurulurken

behice-boran-crSol kamuoyuna 150 imzalı bir çağrı metni açıklanarak Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) yeniden kurulduğu duyuruldu. Birbirinin devamı olduklarını varsayarsak, kurulan 3. TİP oluyor. Önceki TİP’lerde yönetici veya üye olarak siyaset yapanlardan halen hayatta olanları, –birkaç isim dışında– kuruluş çağrısına sıcak bakmadılar; yapılanı eleştirenler, öfke duyanlar, ilgisiz kalanlar, “anılarımız bize kalsın” diyenler çoğunluktaydı.

1960 sonrası Türkiye solunun neredeyse tamamının içinden çıktığı TİP’in ismi, siyasal miras tartışmasının konusu olamaz; hepimiz mirasçısıyız. Ancak, TİP’in adını üzerine alarak sosyalizm mücadelesine devam etmek isteyen genç kuşak komünistler, yaşanmış fakat kendilerine aktarılmamış bir gerçeği öğrenme hakkına sahiptirler; bu görev bana düştü. Bu gerçeklik bilinirse, kurulan “yeni TİP”in kuruluş süreci, sosyalist siyasi mücadele bakımından yeni bir başlangıç olabilir.

Devamını oku: TİP yeniden kurulurken

Yutkunmamak

cozum-sureci-bw-crAKP Şark despotizmine yürüyor.

Bir kere daha “Kürt seçmen”e mahkûm.

Kürt seçmenin tek siyasi partisi var, HDP.

AKP HDP’ye mahkûm.

***

AKP’nin önünü kesmek farz olmuştur.

Bunu sadece HDP yapabilir.

Devamını oku: Yutkunmamak

Siyasette ustalık

yuon-yenidunya-bw-crTürkiye müthiş siyasallaştı.

Ancak siyaset dar bir alana yoğunlaştığı için ses vermiyor; “yeni bir şey yok” yavanlığı içindeyiz.

Siyasetin alanı TBMM ve Beştepe’den ibaret. Siyasetin toplum-sınıf-kent-sokak alanı silinip gitti.

İki ay sonra seçim var.

***

Türkiye solu “yüksek siyaset” bilmez; beceremez, TBMM’de siyaset yapamaz; çünkü tecrübesi yoktur, geleneği yoktur.

Devamını oku: Siyasette ustalık