Çipras dersi

cipras-juncker-bwBasitleştirelim:

Avrupa Birliği’ni medeniyetin mabedi sayan Syriza solu Avrupa Birliği tarafından iğfal edildi. Bizim HDP’miz ve ÖDP’miz Syriza’yı kardeş parti ilan etmişlerdi, bu nedenle çok üzüldük.

“BİZ’ler!” ne der bilmiyorum ama,

Finansal kriz Yunanistan’da, “Yunan milliyetçiliğini” de büyük ölçüde karşılayan Syriza solunu “apar-topar” iktidara taşıdı ve sonucu gördük. Avrupa Birliğini adeta tapınak gibi kutsayan Syriza solu bizzat Avrupa Birliği tarafından iğfal edildi.

“BİZ’ler!” ne der bilmiyorum ama BEN, Yunan milliyetçiliğini de büyük ölçüde karşılayan caddebostan solcusu Çipras için bir kaç şey söyleme hakkını kendimde görüyorum. Ne demek Referandum? Besbelli ki AB’nin dayatmasını kabul edecek, fakat “ben değil halk kabul etti” deme şansını ele geçirmek için referandum!.. Yunan halkı bu şansı ona vermedi. Ya şu;

Halk evet derse giderim diyen, fakat halk hayır deyince ilk kaçan Varufakis için ne demeli? Demek ki bunlar Yunan halkını aptal yerine koymuşlar, işi solculukla idare ediyorlar.

Ders alalım: HDP zaten bu alanın (sol) oyuncusu olmadığı için ona haksızlık etmeyelim. Asıl ders alması gerekenler başka…

Kızılcık okurları bilir; AB’nin Türkiye’yi aday üyeliğe kabul etmesi Türkiye solunun yarısını sevinçten havaya fırlatmıştı. Onlar hâlâ hem solcu, hem AB’ci ve hem de Syriza’cı. Kına yaksınlar!