“Hepimiz Ferinaz’ız”

hosrevani-bw-cropİran İSLAM Cumhuriyetinin gizli polisi Itlaat’ın bir elemanının Doğu Kürdistan’da (Kurdistanê Rojhilat) Mahabad kentinin Tara adlı otelinde tecavüz etmek istediği 25 yaşındaki Ferinaz Xoşrewani adlı kat görevlisi 4. kattan düşerek öldü. Bazı ajanslar genç kadının pencereden atlayarak intihar ettiğini, bazıları ise kurtulmak için kaçarken düştüğünü yazdılar.

İster düşmüş, ister atlamış olsun BU BİR CİNAYETTİR. Özgecan’ın öldürülmesinden farkı, cinayeti polisin işlemiş olmasıdır.

Olaya tepki duyan Mahabad’lılar ayaklandılar, oteli ateşe verdiler, polisle çatıştılar. Tahran rejimi şehirde olağanüstü hal ilan etti. Polis iki kişiyi öldürdü.

Ferinaz’ın ölümü Kürdistan’da kitle gösterileriyle protesto ediliyor. Kandil’de yaşayan (bir kısmı Doğu Kürdistanlı) kadınlarla gerillalar yürüyüş yaptılar. Doğu Kürdistan Özgür Kadınları (Rêxirawanê Jinanê Azad ên Kurdistan, RJAK) Kandil’de yaptığı basın toplantısında Ferinaz’ın ezilen ve saldırıya uğrayan bütün kadınları temsil ettiğini belirterek, Kürt gençlerini öldüren, idam eden mollalar rejimini protesto etti.

Başkent Hewler’de (Erbil) yapılan protesto yürüyüşünde, Güney Kürdistan (Başure Kurdistan) halkının tepkisini dile getiren Tara Hüseyin İran rejiminin şu veya bu şekilde her gün Kürt öldürdüğünü söyleyerek, “Kürt halkı bu saldırıya tepkisiz kalmayacaktır. Biz de bugün Hewler’de Mahabad halkına destek olmak için toplandık. Şehit Ferinaz'ın hatırasını yüceltmek herkesin görevidir” dedi

IŞİD denilen katil güruhları tarafından öldürülen, tecavüze uğrayan Şengalli kadınlar da İslamcı erkeklerin hâkim olduğu İran devletini lanetlediler.

Rojava’dan PYD yaptığı açıklamada Ferinaz’a saldırı olayını Tahran rejiminin tıynetini ortaya koyduğunu söyledi ve “Ben Farinaz’ım” dedi. İstanbul Taksim’de “Hepimiz Farinaz’ız” diye gösteri yapan Rojava göçmeni ve Türkiyeli kadınları polis engelledi ve 5 kadını gözaltına aldı.

Kuzey Kürdistan’daki (Bakura Kurdistan) protesto gösterilerine gelince, Özgür Kadınlar Kongresi (KJA) tarafından Tatvan’da düzenlenen yürüyüşe binlerce kadın katıldı, HDP İçe Eşbaşkanı Özlem Başak yaptığı konuşmada “Biz Kürt kadınları hiçbir zaman teslim olmadık ve olmayacağız” dedi.

Derik’de KJA’nın ön ayak olduğu yürüyüşe HDP ve Barış Anneleri de katıldılar. Yasemin Yüzal konuşmasında “tecavüzcüleri her yerde teşhir edeceğiz” dedi.

KJA ile Sara Genç Kadınlar Topluluğu düzenledikleri ortak etkinlikte kadınları tecavüzcülere karşı öz savunma kapasitelerini güçlendirmeye çağırdılar.

Ayrıca Urfa merkezinde ve Eğil ile Ergani’de de kadınlar basın toplantıları yaptılar.

DİYARBAKIR’DA DA TACİZ VARDI

Dicle Üniversitesi’nde akşam dersinden çıkan iki kadın öğrenci kampüs içindeki Selahaddin Eyyubi Yurdu’na giderlerken bir otomobille yollarını kesen iki erkek arabadan inerek tacizde bulundular. Kızlar karşılık olarak arabaya hücum edince, araca binerek kaçtılar. O anda çoğu kadın olmak üzere binalardan çıkan yüzlerce öğrenci protesto sloganlarıyla, Rektörlük binasına yürüdüler.

Polisçe önleri kesilen yürüyüşçüler, “Katil polis” diye bağırarak gece karanlığında kent merkezine yürüdüler.

EL HAMDÜLİLLAH MÜSLÜMAN

Yani ne Özgecan’ın, ne de Ferenaz’ın öldürülmesi tekil bir olaydır. Bu tecavüz, taciz ve cinayetlere baktığımızda Nijerya’daki İslamcı Boko Haram kadınları toplu olarak tutsak alıyor, onlara tecavüz ediyor, IŞİD’e gelince işi erkekleri öldürmek ve kadınların ırzına geçmek, İran İSLAM Cumhuriyeti’nin istihbarat teşkilatı da tabii ki o devletin en Müslümanlarından olacak.

Ondan sonra da herkes göğsünü gere “El Hamdulillah Müslüman” olduğunu söyleyecek, politikacılar elde Kur’anla miting meydanlarında Diyanet’in Kur’an’ı Ermeniceye bile çevirtmekte olduğunu söyleyecek.

Bizse Tehcir sırasında Müslüman MAH’ın emrindeki Müslüman çetelerin kim bilir kaç bin kadına tecavüz ettiklerini düşüneceğiz. Sayısız Ermeni kızının besleme olarak verildiğini, ya da kuma olarak evlendirildiğini hatırlayacağız.

Siz ise Türk, Kürt, Çerkez, Laz vesaire tarafından İslamiyet ve Türklük adına yapılan soykırım ve tecavüz kurbanlarının bugünkü kuşaklarına “al bak Kur’an’ı oku” diyeceksiniz. Aynı zamanda IŞİD’e yardım ettiğinizi, Nijerya hükümetinin resmi başvurusunda şikâyet ettiği gibi Boko Haram’a destek verdiğinizi dünya-âlem bilecek.

Alay mı ediyorsunuz?