İmperium

us-strikes-cropIŞİD, ABD yaratığı kukla bir terör örgütü mü? Bal gibi bir terör örgütü ama, ABD yaratığı bir kukla örgüt değil. Bir dünya realitesi. İslam’dan bir kesit. İslam’da kafalar karışık, niyetler muhtelif, hedefler çapraşık. Bu IŞİD gibileri de çıkıyor içinden. Ne İslam işte budur demek doğru, ne de bu İslam olamaz, bu adamlar müslüman değil demek doğru. Öyleyse “Bu IŞİD’i olsa olsa ABD kendisi icad ve imal etmiştir” demek yanılgının ve hamakatin en büyüğüdür!

24 yıl önce ilk Körfez savaşı başlarken zamanın ABD yönetimi dünyaya yeni bir ad taktı: Yeni Dünya Düzeni dedi. IŞİD, yenisiyle eskisiyle o dünya düzeninin bir realitesidir. IŞİD’i Suriye’ye ve Irak’a, Ortadoğu’ya getirenin ABD-CIA olduğuna dair şehir efsanesi, dünyayı da İslam’ı da IŞID’i de zerre kadar anlamayanların demagojik zırvası ama, ABD işte yine bir kez daha Irak’ta ve üstelik nihayet bir de Suriye’de, yani Ortadoğu’da. Birilerini bu defa IŞİD’den “kurtarmak” için uçaklarıyla terör estiriyor. Ortadoğu’da işi bitmedi çünkü. Bitmeyecek de.

IŞİD ne kadar vahşi bir terör örgütüyse Amerika Birleşik Devletleri yönetimi de o kadar vahşi ve sorumsuz bir terör örgütüdür. Halen kendisi Suriye ve Irak üzerinde uçaklarıyla terör estirir, her gün IŞİD’li olsun olmasın yüzlerce insanı öldürdüğünü her türlü iletişim aracıyla bütün dünyaya duyururken, başka NATO ülkelerini –bu arada en başta Türkiye’yi– havadan, karadan ve denizden teröre ortak olmaya zorluyor.

IŞİD bahanedir. Yaratılmış değil, bulunmuş bir bahanedir. ABD’nin işi IŞİD’le değil, Ortadoğu ve Ortadoğu halklarıyladır. Ortadoğu’nun mebzul petrol ve doğal gaz kaynaklarıyla ve de, daha da çok, Avrasya’nın enerji kaynakları üzerine sıçramak için Ortadoğu’yu uygun ve gerekli bir saldırı üssü olarak elde tutmaya yöneliktir. Bu bağlamda bir hedefi, Rusya’nın enerji kaynaklarını atıl kılmak, bir diğeri Çin’in enerji kaynaklarına erişmesini mümkün olduğu kadar önlemektir. Ayrıca bütün dünya ülkelerinin enerji ikmalini kendi mutlak kontrolü altına almaktır.

İşte yine geldi. Yine Ortadoğu’da. Obama ne derse desin, ayağını oradan çekemez. Çekmeyecek. IŞİD’i bölgenin başına ABD bela etmedi, ama ABD’nin başını çektiği NATO terör örgütü işte yine bölgede faaliyette.

Bakın daha neler yapacak!

Ve Türkiye’nin de başına daha neler gelecek!