Sosyaldemokrat CHP!

altiok-bwEleştiriler, akıl vermeler, şevklendirmeler... CHP hakiki manada sosyaldemokrat olmalıymış, Türkiye’nin ihtiyacı buna imiş. Bunlar boş laf. CHP sosyaldemokrat olursa ne olacakmış? Sanki hiç sosyaldemokrat görmedik.

Kongresi var ya... CHP’den; “AKP’nin ekonomik mucizesine” seçenek üretmesi isteniyor. Bu olabilir. AKP’ye ekonomik seçenek üretmek için Oğuz Oyan olmaya hiç gerek yoktur. Bıçkın siyasetçi olmak yeterlidir.

AKP’ye ve onun seçtiği cumhurbaşkanına “hırsız” demek artık para etmiyor. Para eden işlere bakmak lazım. Bunun için sosyaldemokrat olmak gerekmez.

CHP barışçı ya; şurdan başlanabilir: “Türk ordusuna ayrılan bütçeyi % 50 budayacağım. Buradan iç ettiğim 50-100 milyar doları eğitim ve sağlık hizmetlerine aktaracağım.”

Yetmez elbette. CHP şöyle devam etmelidir:

“Milletin ...mına koyan AKP’li inşaat şirketlerinin ben de ...mına koyacağım. AKP’nin; 12 yılda TOKİ veya diğer kamu ihaleleri üzerinden bunlara aktardığı 100 milyar doları, boğazlarına kusturacağım. TÜSİAD’ın içlerine ve başlarına kadar uzansa bile bu kamulaştırmaları yapacağım. Bu paraları kuracağım bir ‘işçi-emekçi’ fonuna aktaracağım. Fonun net kârları işçilere ve emekçilere dağıtılacak.”

CHP devam etmeli: “AKP’nin yaptığı tüm özelleştirmeleri iptal edecek, Tüpraş dahil özele aktarılmış devlet malını geri alacağım. Bunların özel sektör elindeyken yaptıkları tüm kârları da devlet hazinesine “alacak” yazacağım.”

Özetle CHP şunu demeli: “Erdoğan kapitalizminin kökünü kazıyacağım. CHP’nin ideal kapitalizmini kuracağım.”

Biliyorum, denecek ki; bu Sözcü gazetesi uslubuyla siyaset olmaz; seçmen buna pirim vermez. Saçma, o gazete 500 bin satıyor!

Ya da çok radikal, insafa sığmaz mı? denecektir.

AKP yaptı ama, duymadın mı; Cem Uzan “Benim 13 milyar dolarımı AKP’liler ve Fetullahçılar paylaştılar,” demedi mi? Eskişehir’in en büyüğü Zeytinoğlu’nu bu AKP’liler paylaşmadı mı? Toprak holdingi kim hortumladı?

Öneriymiş. İster Kasımpaşa’dan bak, ister Etiler’den ya da Boğaz‘dan; AKP’nin ekonomi mucizesi budur, alternatifi de...