Demokrasiye uyar!

bahceli-bw-cropRecep Tayyip Erdoğan’ın 1. Turda “Türk”, olmazsa 2. Turda “Türk” ve “Kürt” oylarıyla C. Başkanı seçileceği öylesine kesinlik kazandı ki; herkes seçim sonrasında takınacağı tutumu şimdiden açıklamaya başladı.

En ilginç açıklama MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’den ve şu şekilde geldi: “Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkması engellenmelidir!”

Açıklama, “Erdoğan sandıkta kazansa bile Çankaya’ya çıkarılmamalıdır” anlamına geliyor. Çankaya’yı Cumhuriyet’in ‘son kalesi’ olarak görenler açısından büsbütün mantıksız bir açıklama değil.

Sandıktan çıkan Erdoğan’ı ‘Çankaya’ya çıkarmamak’ nasıl mümkündür ve demokrasiye uyar mı?

Tartışılabilir bir konudur bu ve demokrasiye de bal gibi uyar!

Önce; demokrasiye uyar mı?

Hatırlayalım; 7 Kasım 2000’de Bush rakibi Al Gore’den daha az oy almasına rağmen hayli tartışmalı bir belirsizlik döneminden sonra Yüksek Mahkemenin 5-4 olarak George W. Bush lehine karar vermesi sonucu ABD başkanı ilan edilmişti.

Bir diğer örnek; İtalya Komünist Partisi’nin seçimi kazanma ihtimali belirdiğinde Fransa Başkanı Pompidou, “Bir NATO ülkesinde komünistlere iktidar vermeyiz” demişti ve Fransa demokrasinin beşiği sayılıyordu.

Yugoslavya “demokrasiye geçiş!” yaptığında devlet başkanı Miloseviç Hollanda’da hapiste tutsaktı. Ülkesinde milletvekili adayı oldu ve seçildi ama “demokrasi” tarafından serbest bırakılmadı.

Romanya devlet başkanı Çavuşesku ve eşi, ülkesinin “Batı tipi demokrasiye geçtiği” gece yakalanıp kurşuna dizildiler ve demokrasi bundan hiç zarar görmedi.

Görülüyor ki; Recep Tayyip Erdoğan C. Başkanlığı seçimini kazansa bile “Çankaya’ya çıkmasının engellenmesi" demokrasi ile ilgili herhangi bir sorun yaratmayacaktır! Dolayısıyla Erdoğan’ı destekleyen sol liberallerin korkmasına gerek yoktur.

Geriye bunun nasıl yapılacağı kalıyor ki; o da MHP ve CHP’nin bileceği iştir. Orduyu mu göreve çağırırlar, yoksa halkı mı, bilemem. Ama bana gore, “Cumhuriyet mitingleri”ne benzer bir mitting yapılarak Anıttepe ve Çankaya tepesinin eteklerine 500 bin insanı toplamak, Çankaya’ya çıkan yolları tutmak iyi bir çözüm olabilir. Muhafız alayının oturma grevi yaparak köşke giren kapıları tutması da düşünülebilir. Topal Osman’ın Çankaya’ya çıkışı kolayca engellenmişti, bu yol da seçeneklerden biridir.

Demirel Çankaya köşkünden, belki geri çağırırlar diyerek 100 bin kişilik bir sivil kuvvetle ayrılmıştı. Bu model tutmamıştı ama tersinden ve küçük bir revizyonla denenebilir. Mazbatasız Ekmeleddin önde, yüz bin kişi ile Çankaya tepesine bir yürüyüş düzenlenir ve…

Sözkonusu olan Cumhuriyet'i kurtarmaksa gerisi teferruattır.
H.H.