Gazze, Hamas ve politika

hadash-bw-cropTürkiye’de, solcuların ve sağcıların, İsrail’in Gazze halkına karşı giriştiği vahşi saldırıyı engellemeye yönelik politikalarının hepsi birbirine benziyor: Hamas’a destek!

Böyle olması, Hamas’ın Gazze’de yaşayan halkın iktidarı ve koruyucusu olduğu varsayımına dayanıyor.

Türkiye’nin solcu ve sağcı siyasetinin neredeyse tümüne egemen olmuş bu “tek tip politika”, mutlak bir politikasızlık anlamına geliyor ve doğal olarak olumlu hiç bir sonuç vermiyor.

Hamas’ı veya El Fetih’i haklı mücadelelerinde desteklemek elbette doğru bir politikadır ama “somut durumun somut tahlili”ne dayanmalıdır. Kimin desteklendiği bilinmelidir.

Hamas ve El Fetih ve bunların oluşturduğu siyasal cepheler Filistinli tüccar ve esnaf sınıfın siyasi temsiline dayanmaktadır. Komünistlerle işbirliği içinde olan Lübnan Hizbullahı için dahi bu böyledir. Bu hareketler aynı toprak ve toplumlardaki burjuva liberal siyasi akımlardan bile çok daha gericidirler ve bir sürü karanlık ilişkiler içinde kullanılmaktadırlar.

Filistin meselesinde soldan tutulması ve kavranması gereken asıl halka İsrail’deki muhalefettir. İsrail Komünist partisi son saldırı üzerine açıklamasında ABD ve AB’yi sorumlu tutmuş, işlenen İsrail devlet suçlarının mahkum edilmesini istemiş, Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları ile bir Filistin devleti kurulması talebini yinelemiştir.

İsrail’de Filistin dostluğu çok zayıflamıştır. Bunun sebebi, Filistin halkı yerine onu temsil etmediği açık olan siyasi hareketlerin İsrail’e karşı otomatik bir refleks ile desteklenmesidir. Erdoğan’ın yaptığı da budur ve politika değildir.

Solun Hamas’a desteği ise Erdoğan’ınkinden bile ilkeldir, göstermeliktir, Filistin halkına zerre faydası yoktur.

Hamas’ı AKP ile aynı kefeye koyan bir politika kurulmalıdır.