Bir varmış bir yokmuş

TBMM bütçe komisyonunda kıyamet kopuyor “Hadi nerede Sayıştay Raporu?” diye tutturuyor muhalefet temsilcileri. AKP’liler, “İşte burada!” diyerek bir buçuk sayfa kadar bir şeyi muhalif üyelerin yüzlerine yüzlerine sallıyorlar. Sayın Sayıştay başkanı da orada, toplantıda. O bir buçuk sayfayı eline almış, “beyler, Sayıştay Raporu işte bu! Bu!” diyor. İstediğiniz rapor işte burada yasal olarak başkası olamaz… diye oturduğu yerde yırtınıyor.

“….”?

Anlaşılıyor ki ne zamandır (TC’nin tarih öncesinden beri) genel bütçe sunumu içinde olması gereken Sayıştay (Divanı Muhasebat) Raporu son yıllarda TBMM’nin yasama faaliyetinin ağırlıklı bölümünü oluşturan “Torba Yasalar” dan birinin kuyruğuna takılıp Milli İradenin gadrine uğramış: TBMM’nin kim bilir hangi yıl, dönem bileşiminde ki bir gece yarısı operasyonuyla!

Sonunda … itirazcı muhalefet saylavlarının kafasına dank ediyor ki Sayıştay’ın kelli felli bir rapor sunma yükümlülüğü varmış ama komisyona ne gösterilmişse işte o kadar varmış: Yani, hem yokmuş hem varmış.