Reyhanlı’yı Nusra üstlendi

AKP Hükümeti'nin ve Başbakan Erdoğan'ın Suriye yönetiminin, hatta CHP'nin üzerine yıkmaya çalıştığı Reyhanlı'da 53 kişinin yaşamını yitirdiği çifte bombalı saldırıyı El Kaide terör örgütü üstlendi. El Kaide'nin Suriye'deki diğer kolu olan Irak Şam İslâm Devleti (IŞİD), AKP Hükümeti'ni de sınır kapılarının açılması için tehdit etti. IŞİD, Reyhanlı'yı vurduklarını şimdi Ankara ve İstanbul'a vuracaklarını söyledi. Böylece hükümetin Türkiye'de ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarına, Suriye'ye girmelerine izin verdiği ve destek sağladığı radikal dinciler dönüp kendisini de tehdit etmeye başladı.

Suriye'deki radikal dinci isyancılara ilişkin haberleriyle bilinen Breaking News (breakingnews.sy) haber sitesi, El Kaide'ye bağlı IŞİD tarafından yayınlandığını söylediğini bir bildiriyi gündeme getirdi. Söz konusu sitenin Arapça tam metnini verdiğini ve IŞİD'e ait olduğunu yazdığı habere göre; örgüt, bildirisinde, AKP hükümetine seslenerek, IŞİD'in Azaz'ı ele geçirmesinin ardından Türkiye tarafından kapatılan Bab el-Hava ve Beb el-Selame sınır kapılarının açılmasını istedi. Bildiride, “IŞİD'in aslanlarının”, Türkiye'de Allahın mesajını yaymaya ve bu toprakları kâfirlerden temizleye yakın olduğu belirtildi.

Hükümete ve Tayyip Erdoğan'a sınır kapılarının açılması için belli bir süre veren IŞİD, “Siz ve arkadaşlarınız kendinizi kollamalısınız. Ülkenize ve halkınıza zulmettiniz, bu yüzden Allahın kanunları günahkârlara uygulanmalıdır” dedi.

Hatırlanacağı üzere Tayyip Erdoğan hükümeti saldırıyı Suriye devleti adına Acilcilerin yaptığını ileri sürmüş ve tutuklama bile yapmış, sonra da olayla ilgili yayın yasağı koymuş, daha da ileri giderek ölen 53 kişiden “Sünni vatandaşlarımız” diye söz ederek Hatay'da Sünnileri Alevilere karşı tahrik etmeye kalkışmıştı.

Örgüt, bildiride ardından sınır kapılarının açılmaması halinde Ankara ve İstanbul'a, Reyhanlı ve Baba El Hava sınır kapısında yaptıkları gibi saldırı düzenleyecekleri tehdidinde bulundu. Örgüt böylece Reyhanlı saldırısını üstlendiğini de duyurmuş oldu.