"Gezi" çözüme karşı!

Tayyip Erdoğan'ın medyadaki hoparlörleri arasında Gezi Parkından çıkarak bütün yurda yayılan direnişin çözümü engellemek için çıkarıldığını –ya da öyle olmasa da çözümü geciktireceğini– söyleyenler var.

Orhan Miroğlu, Markar Esayan ve benzerleri de onlardan.

Bunlar doğrudan veya dolaylı yollardan Direnişi Kemalist, Ulusalcı ve Kürt düşmanı gibi göstermekten fayda umuyorlar.

İlk etkili kitlesel yanıtı Lice olaylarının vuku bulduğu günün akşamı direnişçilerden aldılar. Akşam forumlarından Kadıköy Yoğurtçu Park'ta yapılanı o gün diğerlerinden daha kalabalık oldu, Konu Lice'de ek karakol inşaatını protesto etmek için toplanan Kürt köylülerine ateş açılması ve resmi açıklamaya göre bir köylünün öldürülmesiydi.

Forumda Tayyip Erdoğan rejimi protesto edildi, sonra Kadıköy merkezine doğru yola çıkan kitle “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “ Türk-Kürt Kardeştir, Kardeşime Dokunma”,“Her Yer Lice, Her Yer Direniş”, “Diren Lice Kadıköy seninle” sloganlarıyla yürüdüler. Altıyol Mevkiine gelince göstericilerin sayısı 7-8 bine ulaşmıştı.

Gösteride belki hayatında ilk kez yürüyüşe katılmış elinde Türk bayrağı olan yaşlı bir kadının “Yaşasın Halkların Kardeşliği” diye slogan tekrarladığına tanık olduk.

Benzer yürüyüş Beşiktaş'ta da yaşandı.

Dışarıdan Tayyipçilik maskaralığa dönüşüyor.