CHP başarılıdır

CHP’nin solcular tarafından eleştirisi, genellikle CHP’den umut ve beklentilere dayanır. Ah bir sosyal demokrat veya olmadı hakkıyla kemalist olabilse. Şöyle bir yumruğunu masaya vurabilse. Emekçilerin sesini duyabilse...

Aynı zamanda ulusalcı olan solculardan CHP’ye sürekli ve şiddetli eleştiriler gelmeye başladı. Haksız da sayılmazlar; CHP köklü, devlet ve siyaset müktesebatı en yüksek, okumuş-yazmışlara dayanan, yönetiminde saygın bilim insanları da olan bir parti olduğu ve tabanı da Türkiye’nin en ‘medeni’ kesimlerinden oluştuğu halde, cehaleti paçalarından akan, neyi niçin ve kim adına konuştuğunu kendisi de bilemeyen bir R. Tayyip Erdoğan’ın hakkından gelemiyor, popülaritesini bir türlü söndüremiyor. Önümüzde peş peşe yapılacak seçimler var. AKP gene oyları silip süpürecek, CHP yine nal toplayacak. Anlaşılır, tahammül edilir bir şey değil. Halbuki CHP aklını başına toplasa...

Bunlar ulusalcı solcuların yazdıkları; konuştukları da şöyle olmalı: Türkiye’de bugüne kadar “sözüm meclisten dışarı” denilerek kastedilen kim varsa hepsi birden AKP olmuş, iktidara gelmiş. Çok isabetli bir tasvirle “Karnını kaşıyan adam” da denilen bu adamlar 11 yıldır iktidarda, bu gidişle daha belki 11 yılları bile var, ama CHP hiçbir şey yapamıyor. Karnını kaşıyan adam(lar) köstebekler gibi, memleketin altından girip üstünden çıkıyorlar. Nerde rant kokusu var, ordalar. Belgrad ormanını lüpleyemezse hipodromu cebine atıyor. Çok şaşırtıcı; herkes AKP’nin bir hırsızlar, dolandırıcılar, rantçılar, komisyoncular, arakçılar, gaspçılar, yalancılar, istismarcılar, kantarcılar, bezirganlar, sofular, vergi kaçakçıları, sadakacılar, bukalemunlar, üfürükçüler koalisyonu olduğunu söylüyor ve Türkiye'deki "allahçı"ların da bunlar olduğunu vurguluyor ama Fazıl Say'dan başka ceza alan yok!

Sanatçı mahfillerinden bakınca, AKP’de estetik hiç bir lezzet yok. Erkeğinde kadın yok, kadınında erkek. İlkelliği teşhir ediyor. Dişini fırçalamaz, domuz eti yemez, karidese, istakoza börtü-böcek der. Entelektüeli de öyle işte, kendi aklını yetersiz bulduğu için tüm alıntısını tanrıdan yapar. Korkak olduğu için düz(gün) bir duruş oluşturamadığı gibi oluşturandan da nefret eder. Irkçılığı tanrının ırkçılığıdır, erkek olanı örneğin gürcü ise aşağı ırktan olduğuna inandığı, örneğin bir Arap’la evlenmişse himmet etmiştir. AKP’li düello bilmez pusucudur...

Halka bak sen, Türkiye’nin 150 yıllık modernleşmesini bırakmış, toplum zararlısı bir siyasi asalağın peşine takılmış, gidiyor. CHP ise hiç bir şey yapamıyor.

AKP ve onun peşine takılan halk böyle olduğu için mi CHP bir şey yapamıyor, yoksa AKP’yi ve halkı böyle gördüğü için mi?

İkisi de doğrudur; halk budur ve CHP de halkı, ne ise öyle görmektedir. CHP silkinsin isteniyor, silkinmiyor mu? Silkinmiyor mu sanki. Baykal’ı sepetliyor, Kılıçdaroğlu’nu getiriyor. Kemal Anadol'u bırakıyor, Muharrem İnce’yi alıyor. Ne yapsın daha, başkası yok ki. Bu haliyle bile yüzde 20 oy alabiliyor, CHP’nin nesi başarısızdır?

CHP’nin solcular tarafından eleştirisi, CHP’den umut ve beklentilere dayanır. Ah bir sosyal demokrat veya olmadı hakkıyla kemalist olabilse. Şöyle bir yumruğunu masaya vurabilse. Emekçilerin sesini duyabilse...

Çok şaşırtıcı. Biz de CHP’nin bir hırsızlar, dolandırıcılar, rantçılar, komisyoncular, arakçılar, gaspçılar, yalancılar, istismarcılar, kantarcılar, bezirganlar, sofular, vergi kaçakçıları, sadakacılar, bukalemunlar, üfürükçüler koalisyonu olduğu söylentisine inanıyor, ama bunu hiç kimseye anlatamıyoruz. Belediye meclislerinde, komisyonlarında CHP’liler var, AKP’liler ve MHP’liler var. Bütün dolaplar bu zeminlerde çevriliyor, fakat siz hiç buralarda Ankara’daki ağız dalaşı benzeri bir kavga olduğunu işittiniz mi?

CHP gibi, devlet kuran veya kurtaran partiler hemen bütün ülkelerde olmuştur. Ama bunlar işlevini tamamlayıp yok olmuşlardır. Bir kaç istisna dışında kalmayı başaranları, koalisyonlarda eksik tamamlayan denge partileri olmaktan ileri bir iddia taşımazlar. Oyları yüzde 5-6’yı bir türlü geçemez. Bizdeki CHP elbette başarılı sayılmalıdır!