Korkuyu yenmek esastır

Başbakan korkutuyor. Korkarsan tabi. Aldığı yüzde 50 oya güvenerek mi korkutuyor. Masal. İş ciddiye binsin de görelim bakalım; bu yüzde ellinin teki bile arkasında duruyor mu? Korkanlar acaba Başbakanın kime söktüğü pek bilinmeyen efelenmesinden mi korkmaktadırlar? Hadi canım sende? Kimin kimden korktuğunu iyi biliriz.

Hakimler, savcılar, rektörler, televizyoncular, gazeteciler, Tüsiad'çılar Başbakandan bir emir geliyorsa ikisini yerine getiriyorlar; istediğinde takla bile atıyorlar. Bunlar nice başbakan devirdiler, yargıladılar, hapse attılar; Erdoğan'dan mı korkacaklar. Korkmazlar.

Memurların, işçilerin, karın tokluğuna çalışanların gık'ı çıkmıyor. Ekonomi büyüdü, dünyaya nam saldı, işverenler kârlılıkta ve kârda rekorlar kırdı ama bunlar seyrettiler. Tayyip Erdoğan'dan mı korkuyorlar.

Bu saydıklarımızın hiçbiri Tayyip Erdoğan'dan korkmuyor? Çünkü Erdoğan korkulacak biri de- ğil. Hatta denebilir ki, vur eline al boğazındaki lokmayı. Öyle biri işte. Ama vur da al!

Deniyor ki Erdoğan Türkiye'de 'korku imparatorluğu' kurdu. Kurdu da Türkiye'nin neresinde ve ne kadar kurdu? 2/3'ünde kurdu. Tamamında kuramadı. Kürt illerinde kurabildi mi? Kuramadı. Niye? Kürtler kurdurmadılar. İzin vermediler. Nasıl becerdiler? Elbette korkmayarak. Hem de hiç korkmayarak. 'Biz korkmayalım, o korksun' diyerek. İşte sonuç.

Anlıyoruz ki Erdoğan, korkulacak biri olduğu için değil, korkmaması gerekenler korktukları için Türkiye'nin üçte ikisinde bir korku imparatorluğu oluşabilmiş.

Korkanlar kendi dar menfaatleri için korkuyorlar. Kimse Erdoğan'dan korkmuyor, korkan devletten korkuyor.

Devletten korkmamak mümkün mü? Mümkün. Eski defterleri kurcalayan görür. Korkunun nasıl yenileceği, sadece korkuyu yenenlerin kazanacağı eski defterlerde yazılıdır. Al ve ezberleyerek değil, anlayarak ve kavrayarak oku.

Denecek ki, işçi korkuyor, memur korkuyor, öğrenci korkuyor, onlar korkmazsa gör beni, o zaman ben de korkmam.

Öyle olunca babam da korkmaz! “işçi”, “memur”, “öğrenci” dediğin yoktur, bunlar birer “enerji”dir. Sen kendine bak. Sende bu enerji var mı yok mu?

Bu soru “sol”a, “sosyalistler”e, “komünistler”edir.