Osman Sakalsız

Türkiye İşçi Partisi (TİP), TBKP üyesi ve yöneticisi, SBP ve ÖDP kurucusu Osman Sakalsız, 6 Ocak 2013 saat 21:55’te, Akciğer kanseri tedavisi gördüğü Almanya'nın Düsseldorf kenti hastanesinde yaşamını yitirdi.

1947 doğumlu olan Osman Sakalsız, 1963'te Ankara Sanat Enstitüsünden mezun olarak çalışmaya başladı. 1965 yılından itibaren TİP üyesi olan Osman Sakalsız, 65 yıllık yaşamının 50 yılını sosyalizm için örgütlü mücadele içinde geçirdi. TİP'in Ankara İl Başkanlığı ve MYK ve Politik Büro üyeliği yaptı. 12 Mart 1971 darbesinden hemen sonra açılan 1. TİP davasında yargılandı, hapse mahkum edildi. Yürüyüş Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 12 Eylül 1980 faşist askeri darbesinin ardından yurt dışına çıktı. Avrupa'da siyasi sürgün yıllarında demokratik kitle örgütleri ve göçmen örgütlenmesinde yer aldı. DİBAF (Demokrasi İçin Birlik) Genel Başkanlığı yaptı. Türkiyeli Göçmen Dernekleri Federasyonu (GDF) kurucularındandı.

TİP ve TKP'nin birleşmesiyle oluşan TBKP'de Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 90'lı yıllarda Türkiye'ye döndü, SBP ve ÖDP kurucusu oldu.

Arkadaşı Selim Mahmutoğlu, Osman Sakalsız'ın yaşamı ve mücadelesini mail gruplarına yolladığı aşağıdaki mektupta şöyle anlattı:

"Pratik zeka, güçlü bir hafıza ve analitik düşünme yeteneği… Osman Sakalsız dendiğinde aklıma önce hep bunlar gelir. Bir de “devletin ve siyasetin dili” üzerine çok iyi bir uzmandı diyebilirim. Biz ona satırları okumaz, satır arasını okur derdik. Bizimki espriydi tabii, aslında satırları da okur hem de iyi okurdu. Yazılan veya söyleneni, seçilen kelime ve üslupla birlikte değerlendirir, verilmek istenen “mesajı” çözmeye çalışırdı. Hiç yanılmazdı demek gerçekçi olmaz, ama yaptığı analizler çoğu kez doğrulanırdı. Kelimenin tam anlamıyla kısa pantolonlu denilebilecek bir yaşta partili olmuş, 1970’teki Büyük Kongre’de, daha henüz 23 yaşında iken, TİP Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 12 Mart 1971 Muhtırası sonrası, başta Behice Boran olmak üzere diğer partili arkadaşlarıyla birlikte 141-142’den yargılanmış, 12 yıl altı ay ağır hapis ve 4 yıl iki ay da sürgün cezası almıştır. 1974 affından sonra serbest kalan Sakalsız, 1975 yılında TİP’in yeniden kuruluşuna katılmış. Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Ankara İl Başkanlığı’nı da üstlenmiştir. Daha sonra TİP Başkanlık Kurulu üyeliği de yapan Sakalsız, 12 Eylül 1980’deki Askeri Faşist Darbe sonrasında yurt dışına çıkmıştır.

Yurt dışında TİP Politbüro üyeliğinin yanı sıra Avrupa Sorumlusu olarak görev yapan Osman Sakalsız, TKP ile ile sürdürülen birlik sürecine de katılmış, Boran ve Sargın’ın en yakın çalışma arkadaşı olmuştur.

TBKP’de Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapan Sakalsız, 90 sonrası ülkeye dönmüş, oluşturulan birlik süreçlerine aktif olarak katılmış, son olarak da ÖDP’de görev almıştır.

Osman Sakalsız dendiğinde tabii aklıma yaşanmış bir sürü anı geliyor. Biri şöyle: Moskova’da, Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde ve en az bir hafta süreceği önceden belirlenen bir toplantı dayız . TBKP’den 10, TSİP’ten de 7 olmak üzere toplam 17 kişiyiz. Bir akşam TSİP Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz’ın odasındaydık. Kaçmaz, 'ne olacak bu Sovyetlerin hali?' diye, içinden geçenleri yüksek sesle ifade etti. Hiç unutmam, Osman "Ahmetciğim bırak Sovyetleri, bizim halimiz ne olacak, sen onu söyle?" dedi.

Siyaset ve sigara... Osman Sakalsız, 65 yıllık kısa ömrünün en az 50 yılını bu ikili ile birlikte sürdürdü ve onlara hiç “ihanet” etmedi. Geçirdiği çok ciddi bir akciğer ameliyatı sonrası Dusseldorf’ta bir hastanede yatıyordu ve sıra bile gizlice sigara içtiğini, eşi Zerrin dahil, herkes biliyordu.