Susun ve bekleyin

"Herkes sussun" dedi başbakan, "Kürt meselesi çözülecek"!

Başbakan Erdoğan bir “açılım” daha başlattı. Bu sefer adını koydu: “Kürt açılımı” dedi. Çözümün odağına da PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ı yerleştirdi. İlk açılımdan, oy oranı düştüğü için vazgeçen Erdoğan farklı olarak şimdiki açılımdan oy bekliyor. Beklediği oyun bir yüzünü BDP’nin kendi sabit hedefi olan Başkanlığına destek vermesi teşkil ederken, diğer oy beklentisini, “Kürt meselesini çözen adam” mevkiine yükselmesine yetecek kadar halk desteği oluşturuyor.

Kızılcık Dergisi olarak “barış sürecini bozacak!” şeyler söylemek istemeyiz ama Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt meselesi”ni çözecek niyette ve güçte olduğuna kendini inandırmış olan Kürtlere ve Türklere sorulacak birçok şey var.

Daha dün “Kürt meselesi” yoktur diyen Erdoğan nasıl olacak da “Kürt meselesi”ni çözecek. Niyetinin “çözmek” değil “halletmek” olduğunu görmemek için çok şeyler mi bilmek gerekiyor. Yarattığı atmosferden, hedefinin Kürtleri bir kere daha faka bastırmak olduğu anlaşılmıyor mu?

Yarattığı atmosfer şu: Benden başka hiç kimse konuşmasın. Bu işte ciddiyim; bana inanın ve güvenin. Bu meseleyi halledip küresel güç olmaya doğru yürümeye kararlıyız. Bu sürecin önünü kesmek isteyenler büyük Türkiye idealimizin düşmanlarıdır. Herkes susarak bu sürece katkı vermelidir.

Erdoğan’ın bu taktiği tuttu. Herkes, sürece zarar veririm endişesine kapıldı ve sustu. Bu susmak korkudan susmak değil, tamamen iyi niyet kaynaklı. Bazıları boş bulunup konuşursa herkes “sus!” diye bağırıyor. Örneğin futbolcu Hakan Şükür Boşnak olduğunu anlatmak için “Ben Türk değilim” dedi, kıyamet koptu. Türk olmadığını söylemek adeta yasaklandı.

Türk olmadığını söylemek yasaklanınca elbette Laz, Abaza, Gürcü vs. olduğunu söylemek de yasaklanmış oluyor. Böyle bir ortamda Kürt olduğunu söylemek ise haydi haydi yasak olacaktır. Bu durumda zaten “Ben Kürdüm” demekten kaynaklı bir sorun olan Kürt meselesi nasıl çözülecek ki?

Birinci açılımda herkes konuşsun denildi. İkinci açılımda hiç kimse konuşmasın deniyor. Ve Erdoğan’ın Kürt meselesini çözmesi bekleniyor.

Daha çok beklersiniz...