Adli rezalet sürüyor: Pınar Selek Davası

Pınar Selek hakkında daha önce iki kez beraat kararı veren mahkeme, bu defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 12. Ağır Ceza Mahkemesi bir önceki beraat kararında direnmeyerek, tüm teamülleri altüst etti. Hukuk normlarını ve yargılamanın asgari gereklerini bile yok sayan mahkeme verdiği bu kararla, Türkiye'de hukukun geldiği aşamayı da dünya âleme ilan etmiş oldu.

1980 referandumuyla Türkiye'ye ileri demokrasi geldiğini iddia edenler, siyasetin vesayetten kurtulduğunu söyleyenler, yeni düzenle oluşturulan HSYK adlı kurumu görmüyorlar. Zira yeni HSYK Selek'e iki kez beraat kararı veren mahkemenin iki hakimini değiştirdi. Gelen iki hakim görevlerini yaptılar ve ceza için oy kullandılar. Mahkemenin değişmeyen başkanı ise karara karşı oy kullandı.

Bu karar, Pınar Selek'in şahsında; hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlük arayışı ve mücadelesini sürdürenleri sindirmeye yönelik bir karardır. Bundan sonraki hukuki işleyiş ne olursa olsun, bu kararla hukukun hikaye olduğu bir dönem ilan edilmiştir. Ancak bilinmelidir ki, bu karar verildiği andan itibaren vicdanlarda derin bir yara açmıştır.

Tayyip Erdoğan'ın devraldığı Türk adliyesi misyonuna devam ediyor: Ocak 1993'te öldürülen Uğur Mumcu'nun davasını zaman aşımıyla karşı karşıya bırakan, 6 yıl once 19 Ocak'da katledilen Hrant Dink'in davasını birkaç tetikçi ile sınırlayan, askerliğini yaparken bir ülkücü erin öldürdüğü Sevag Balıkçı davasını adli bir vaka ve kaza olarak geçiştiren, Madımak'ın yakalanmamış faillerine zaman aşımı serbestiyetini armağan eden, KCK adıyla Kürt siyasetçilerini, hukukçuları, müzisyenleri düzmece davalarla cezaevlerine tıkan, gazetecileri, yüksek öğretim üyelerini hedef alan, muhalifleri ezen, parası z eğitim istemiş gençleri 19 ay hapiste tutan, HES'e karşı çıktığı için biber gazıyla öldürülen emekli öğretmene arkasından küfreden, yasak ve sansürde sınır tanımayan bir siyasi iktidardan başka türlü ne beklenirdi?

AKP iktidarının adliyesi de 13 senedir süren rezaleti daha da tırmandırmış, iki kez beraat veren hâkimleri değiştirerek muradına nail olmuştur. İleri demokrasileri onlara mübarek ola.