Hürrem namaz kıldı, Süleyman Ramazan fermanı çıkardı

Tayyip Erdoğan “MuhteşemYüzyıl” dizisinin yönetmenini ve dizinin gösterildiği kanalın sahiplerini azarlayarak yargıya talimat vermişti:

“Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz, her yerle biz de ilgileniriz ama bunlar televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o 'Muhteşem Yüzyıl' belgeselindeki gibi tanıyor.

Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi.

Bunu çok iyi bilmeniz, anlamamız lazım. Ve ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimizin huzurunda kınıyorum. Ve bu konuda da ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gerekli kararı vermesini bekliyorum. Bu değerlerle oynayanlara milletçe gereken dersin hukuk içinde verilmesi gerekir.''

 

Türkiye demokratik anlayışın yer ettiği bir ülke olsaydı, adı geçen dizinin yapımcısı da,yönetmeni, senaristi, söz yazarı da, hatta oyuncusu da ve TV kanalı sahibi de ülkenin haddini bilmez başbakanına “sana ne, sen kendi işine bak, birincisi kavramları doğru kavra, bu dizi zannettiğin gibi bir belgesel değil, sanatımızda bu türe kurgu veya fiksiyon diyorlar. İkincisi tabii ki, herkes gibi fikrini söyleyebilirsin, ama bizleri tehdit edemezsin, savcıları yönlendirmeye kalkamazsın” derdi.

Ne gezer?Sindiler ve itaat ettiler. Önce harem sahneleriniasgariye indirdiler ve Hürrem'in boynununaltını örttüler, yetmedi ona namaz kıldırdılar,ellerini açtırıp Hak Tealâ'ya dua ettirdiler.

O da yetmedi Sultan Süleyman'a Ramazan vesilesiyle bir ferman-ı hümayun da çıkarttırdılar. İrade-i şahane mucibince İstanbul halkına namaz vakitlerinde camilere gidip cemaatle birlikte secde etme mecburiyeti getiriliyordu, neredeyse sokağa çıkma yasağı ilan ediliyordu.Evde hastası olanlar dışında bilcümle kadın veerkeğin camilere gitmesi emrediliyordu.

Kısacası Sultan II. Süleyman'a dizide ferman yazdırtan irade-i seniye Sultan Erdoğan'dan sadır olmuştu.

Burası Türkiye. Başınızda Tayyip Erdoğanvarsa gazabından korkanınız çok olur. Yaptığınız dizi en fazla izlenen dizi de olsa, yani kanal onun aldığı reklamlardan iyi para da toplasa, hele hele yapımcı firma dizinin ihracatından milyonlarca Dolar/Euro da kazansa, Tayyip Erdoğan'ın karşısında boyunları kıldan ince olur.

Rejimin başındaki şahıs toplumun üzerineçökmüş. Herkesi değilse bile, sayısız kişiyi sindirmiş. Gazetecileri işten attırıyor, bağırıyor,çağırıyor, tehdit ediyor, esip gürlüyor. Bütünsöylemlerini bol bol şovenizm salçasına, üç kıtada at koşturmuş ecdadımız sosuna bulayarakve şehitlerimiz edebiyatıyla kendi seçmen kitlesine yutturuyor.

Kâbus gibi.