Yalçın Yusufoğlu’nun ardından…

yalcin-yusufoglu-2Siyasal yaşama 1960'larda tarihi Türkiye İşçi Partisi'yle (TİP) atılan, daha sonra Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) kuruluşunda yer alan ve 1974 yılından 1990 yılına dek parti yönetiminde Genel Sekreter olarak görev yapan 1942, Amed doğumlu Yalçın Yusufoğlu, 1 Şubat günü hayata veda etti. 3 Şubat günü de İstanbul’da toprağa verildi.

Ardından birkaç söz söylemeden geçemeyeceğim…

Aslında, Türkiye yeterince farkında olmadığı değerlerinden birini kaybetti.

Yusufoğlu, çok birikimli, kültürlü, kibar biri idi.

Sınıfsız, sömürüsüz bir toplum düzeni ve yaşam ütopyasını, komünizm fikriyatını hep canlı tutan bir ağabeyimizdi.

2004 yılından 2018 yılının başlarına dek, şu anda yayınını durdurmak zorunda kaldığım Sesonline.net internet gazetesinde en az haftada bir yazdığı yorum ve tarih perspektifli makaleleriyle fikir dünyamızı zenginleştirdi, birikimini bizlerle paylaştı.

Doğaya, hayvan haklarına, istisnasız tüm canlı türlerine saygılı bir tutumu benimsemişti. Benimsemekle kalmamış, aktif müdahil de olmuştu...

Siyasi kişiliğinden de önde duran iyi insan özelliği, tatlı dilli sohbetlerinin doyumsuzluğu, mütevazılığı, paylaşımcılığı iz bırakıcı nitelikteydi.

Son hastalık dönemi hariç, kendisiyle uzun süre sık iletişim içinde olmamdan büyük keyif almışlığımla; kaybından derin üzüntü duyuyorum.

Nur içinde yatsın.

Bedenini teslim alan toprağında mis kokulu sümbüller, nergisler bitsin...

Devri daim olsun...

Yalçın Ergündoğan, artıgerçek, 4 Şubat 2019 tarihli yazısından.