Venezuela'ya saldırı sona ermelidir

kuba-venezuela-bwKüba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nde bir darbe, Amerika Birleşik Devletleri’nin hizmetinde kukla bir hükümet dayatma girişimini kınar ve şiddetle reddeder, anayasal cumhurbaşkanı Nicolás Maduro Moros'un hükümetiyle sarsılmaz dayanışmasını dile getirir.

Venezuela aleyhindeki eylemlerin asıl amacı, bu kardeş ülkenin geniş kaynaklarını kontrol etmek ve Bizim Amerika’nın onurunu ve bağımsızlığını savunan özgürleştirici bir süreç olarak onun örnek değerini yok etmektir.

Başkan Miguel Díaz-Canel Bermúdez’in dediği gibi: “Halklarımızın egemenliği bugün Venezuela karşısında alınan tavırda ifadesini bulacaktır. Kardeş ülkenin kendi kaderini belirlemesi konusunda meşru hakkına arka çıkmak, herkesin onurunu savunmaktır.”

Diğer darbe girişimleri unutulmamalıdır: Örneğin, 2002’deki askerî darbe, 2003’deki petrol lokavtı; Venezuela'yı süper gücün “ulusal güvenliğine ve dış politikasına alışılmamış ve olağanüstü bir tehdit” olarak nitelendiren saldırgan ABD Başkanlık Emri; tek taraflı zorlayıcı tedbirler; Venezuela'nın anayasal hükümetine karşı askerî darbeye çağrı yapma; ABD Başkanı’nın “olası bir askeri seçeneği” devreye sokma tehdidi ve 4 Ağustos’ta Başkan Maduro’ya karşı suikast girişimi.

Bir grup ülkenin faaliyeti ve OAS'nin [Amerikan Devletleri Örgütü, ç.n.] utanç verici rolü, Venezuela halkının sarsılmaz direnişi ve ulusal egemenliği savunmadaki kararlılığı karşısında dayatılamamış olan başarısız bir rejim değişikliği politikası uygulaması için yeni ve umutsuz bir girişimi ifade ediyor.

Granma, Havana, 23 Ocak 2019. (en.granma.cu)
Çeviri: Kızılcık.