Hayat Ağacı

Asya yüzyılı
Zeki Yavuz

Arka kapak

1908 Grevleri
Kızılcık, Sayı 4 (Ekim 2000)

İşimize bakalım

kukla2-cr“Alaturka” artık bilimsel bir terim, Türkiye’yi açıklıyor. Dünkü her şey bugün de yerli yerinde, sadece “anayasasızlık” durumu var.

Neredeyse seçime katılan bütün partiler birer “suç örgütü” gibi çalışırken, tümü birden sözbirliği etmiş, aynı yasal mevzuata tabi olan HDP’yi “gayrimeşru” ilan ettiler. HDP’li olmaktan da ileri, HDP seçmeni olmak bile hapsi boylamak demek. “Anayasasızlık” durumunda bunlar normal.

Normal olmayan, HDP’nin de kendine biçileni normal sayması. Bütün partiler, kanuni olmadığını da ilave ederek binbir türlü ittifaklar kurarken HDP “Bölge harici!”nde buna cesaret edemiyor. “Türkiye’nin Batı illerinde ‘güçlü’ olduğu yerlerde kendi adayları ile seçime katılma” kararını açıklıyor. Bu karar sözü, “CHP-İYİ Parti ittifakına oy verelim”e götürüyor. Hem de yerel seçimde!

Doğrudan açıklasana bu ittifakını, niçin örtük?

Türkiye’de şu anki “Anayasasızlık” durumunda “meşru” kalan, “kanunlar dairesinde” hareket eden ve suç işlemeyen sadece SOL kalmıştır.

Bunu seçmene açalım: İYİ Parti’ye iyi bak göreceksin. “Faili meçhuller” döneminin (1992-1995) bütün polisiye, askerî, mülki ve akademik artıkları bu partide toplanmışlar ve biz onlara CHP hatırına oy vereceğiz. CHP… Kendi belediyesinde (Şişli) ve kendi adamları tarafından işlenmiş bir siyasi cinayetin (Cemil Candaş) siyasi uzantılarını örtbas etmek için susan CHP’ye biz HDP seçmenleri İYİ Parti’ye rağmen oy vereceğiz; öyle mi?

Bu HDP basiretsizliğini en azından İstanbul’da bertaraf etmek için ÖDP veya TİP (veya ikisi birden), –Bağımlı sosyalist anlamında– bağımsız sosyalist bir aday göstersinler de işimize bakalım!