Durum berbat

erdogan-uniforma-bw-crSiyasette, ekonomide, işte uğraşta Türkiye’nin durumu berbat. Kötü olan her şeye AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan’ın inatla izlediği “popülist” politikaların yol açtığında birleşiyoruz. “Popülizm” sandığımız kadar kötü bir şey değil, unutuyoruz.

Hasan Cemal F-16 gürültüsü duymuş, “darbe mi oldu?” diye çok korkmuş. Oysa darbe hâlâ ve ancak yerde, öyle ise mutlak tank ile mümkündür; F-16 ile olsa olsa “suikast” yapılabilir, bunu da zaten deneylerimizden biliyoruz; ama artık yerli İHA’lardan sonra buna da gerek kalmadı. Ama biz, F-16 korkusunu ha bire açık etmenin “genç subaylar huzursuz” demekle eşdeğer olduğunu, 2. Cumhuriyet efradı özelinde bakarsak “darbe beklentisine” karşılık düştüğünü biliriz; bunu aynen bu şekilde, üstelik “Yeni Demokrasi (H)” naraları atılırken Kızılcık’da yazmışlığımız da vardır. Salgın bir “huy”dur bu, demokrasi onların beklediğini vermezse eğer, kanında “Kemalizm” taşıyanlarda görülür.

Türkiye’nin berbat gidişatından R. Tayyip Erdoğan da memnun değildir; bundan emin olabiliriz. MHP ile bir çuvala girilmeyeceğini en iyi bilenlerden biri olduğu halde kendisine önerilen “ara rejim” formülüne son bir umutla sarılması denize düşmesindendir. Türkiye’de serbest genel seçimle gelenin ne ile gittiğini bilmeyen kalmamıştır. Bu nedenle F-16 gürültülerinden değil, Hasan Cemal kafasından korkmalı, belki bir de buna “Cumhuriyet”i eklemek lazım.

Yalnız şu da var: Son zamanda ve olur olmaz, R. Tayyip Erdoğan’a askerî üniforma giydiriyorlar; bu hayra alamet bir iş değildir. Çünkü, üniformasını giymek askere borçlanmaktır. Elbette asker alacağını, –başka yolları varken– “iktidar” olarak almak istemez. Ecevit bir kez giydi üniformayı ve taktı mihveri başına, “Millî Savunma Sanayi” demek zorunda kaldı; para yetiştiremeyince de halka avuç açtı; kırk yıl sürecek olan hiperenflasyon dönemi de orda başladı.

Enflasyon belası on yıl aradan sonra geri geldi. İktisatçılarımız, “parayı betona gömdü” diyerek suçu Erdoğan’a atma aklında. Yanlış olabilir bu. Silaha verilen para ile “para darlığı” arasındaki ilişkiyi keşfedebilsek çok daha iyi olacak.