Kriz politikaları

disk-cerkezoglu-bw-crCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yaptırımlarına karşı, “Onların Doları varsa bizim de Allahımız var” dedi.

ABD yaptırımlarına karşı Türkiye kapitalizminin bundan daha gerçekçi, daha doğru, daha güzel bir cevabı olabilir mi?

CHP saflarından cumhuriyetçi ve ulusalcı rezalet cephesinden Erdoğan’a binbir hakaret geldi; “işimiz Allaha kaldı” diye dalga geçmeler, aşağılamalar… Peki, iktidarda siz olsaydınız,  “Onların Doları varsa bizim de ‘Jeopolitiğimiz’ var” demekten başka çareniz mi olacaktı? Kapitalizmin kanunları karşısında ha Allah, ha Jeopolitik, fark etmez. Cumhuriyet  100 yıl boyunca emperyalizme göbekten bağladığı kendini –ve ülkeyi– ayakta tutabilmek için Jeopolitik’den ve Allah’dan başka hiçbir şey kullanmadı.

Sol ne diyor, mesela HDP, işittiniz mi? Genel Başkan Sezai Temelli, “Kamyon arkası yazılarla krize karşı mücadele edilemez” dedi. Bu demektir ki, “Ekonomik krize karşı ‘ekonomi bilimi’ ile mücadele edilmeli!”

İşte bu olmadı. Türkiye’de ekonomik krizin ne anlama geldiğini en iyi bilen işçiler, emekçiler ve bir de, “ücretler-maaşlar yarıya indirilmeli, IMF’ye gidilmeli” diyen Ege Cansen gibi ekonomi dehalarıdır. “Ekonomi” tahsil edip bir de siyasette isek eğer, ekonomik kriz konusunda bildiklerimizi unutmakla işe başlasak daha doğru olur.

DİSK Genel Başkanı “İşçi sınıfımız borçlu değil, alacaklıdır” dedi, bak işte bu, yeterli olmasa bile doğru bir çığlıktır; buradan devam edilebilir; ancak alacağını tahsil etmek için harekete geçmek koşuluyla.