Yeni siyasal kamplaşma

kukla3-crTürkiye’de siyasal durum iyice belirsizleşti.

İktidarda Erdoğan görünüyor, ama göze görünür bir iktidar yok.

Muhalefet partileri var, fakat Türkiye’de siyasi muhalefet de yok.

Mevcut siyasi durum her siyasi oluşuma “toparlanmayı” ikaz ediyor, fakat çözülme ve dağılma yönlü kuvvetlerin basıncı altında kalan partiler bölünmekten kurtulmayı en büyük başarı olarak görmeye başladılar.

HDP siyasetin dışına atıldığı için değerlendirme dışı tutulabilir.

***

Durumu yaratan AKP’dir, siyasi iktidarın bizzat kendisidir; mevzi değiştirmek zorunda kalmıştır; mevzi değiştirme anı siyasi partilerin en zayıf zamanıdır.

Böyle zamanlarda, asla unutulmasın, siyasal süreçleri sermaye sınıfı yönetir ve zaferi de o kazanır.

***

Eski siyasi kamplaşmalardan yeni kamplaşmalara geçilirken ortaya çıkan bölünme ve dağılma basıncından neredeyse hiç etkilenmeyen siyasi kesim Türkiye soludur.

Türkiye solu  zaten dağınıktır, paramparçadır ve bu zaten, solun “normalidir”! Sol siyasi kamplaşmaların zorunlu olduğunu Türkiye solu genellikle öldürücü ağır darbeleri aldıktan sonra görmeye başlar. Çok uzak görüşlü olmanın doğal sonucudur bu.

Türkiye’nin sol siyasi tarihi “birleşip saldırmak” kültürü yönünden çok zayıf, fakat “direnme kültürü” yönünden zengindir. “Tek kişi kalsan da diren” diyebilmek, en güçlü yanımızdır, “haydi hep birlikte” diyebildiğimiz ise hapishaneler dışında hiç duyulmamıştır.

***

“Tarih tekerrürden ibarettir!” demeye dil varmıyor ama…