Yanlışların faturası ağırlaşacak

kilicdaroglu-chp-bw-crSeçimler herkes için Türkiye’yi kritik bir noktaya taşıdı. Kestirmeden, Türk Cumhuriyet Devleti 100. yılına varmadan alzheimer olmuştur. Siyaset atomize olma işaretleri vermektedir. Yeni konumlar edinmek, yeni siyasi kapılar açmak gerekir.

Soldan düşüneceksek CHP’den başlamalıyız. CHP’nin mülki ve siyasi birikimi Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu yerdedir. Muharrem İnce ve arkasındaki kurnaz çakal takımı CHP geleneği yönünden plastiktir, güncel ve lumpen bir reflekstir, sökeceğini söylediği apoletin sopasını görüp kaçmıştır, partiden temizlenmeli, Kılıçdaroğlu, vurguyla desteklenmelidir.

Soldan düşüneceksek bu vurguya ihtiyaç vardır, çünkü Muharrem İnce bir çok sol kümelerce ehvenişer kabîlinden desteklenmiştir.

Erdoğan’ın ve AKP’nin ve MHP’nin devleti yeniden yapılandırmak gibi sundukları, bir “sınıf planı” değildir; devlet aygıtını hukuktan arındırma planıdır. Düşünülmüş bir atak değildir; “beyaz baston” ile yürümektir, kırıp dökecektir ve kırıp dökülenler arasında solun tümünün yanı sıra CHP’ye oy vermiş on milyon insan da vardır. Bu durumda HDP-CHP yakınlaşması ilkesiz olsa bile bir kıymet ifade etmektedir; gelecekle ilgili bir anlam yüklenerek sol tarafından desteklenmelidir. (CHP ile Kılıçdaroğlu karıştırılmamalıdır.)

HDP Selahattin Demirtaş’tan daha fazla oy alma suçunu(!) işleyerek siyasi bir mücadele silahı olma vasfını hepten yitirmiştir. Parlamentoda herhangi bir güç kuramayacaktır. Kendini parlamento dışında kurmayı başarabilirse –ki bu “kafa”yla olanaksızdır– belki…

Kalk borusu çaldıktan sonra uyanmak sol açısından her zaman teslimiyet olmuştur.

Gene öyle olmamalı.