İkinci Başgil olayı

demirtas-cezaevinde-bw-crYapılan başkanlık seçimi idi. AKP ve CHP doğru anladılar. Başkan adayları bu nedenle partilerinden daha çok oy aldılar. Seçimin TBMM için yapıldığını zannederek kendini kandıran partiler, gösterdikleri başkan adaylarından daha fazla oy aldılar ve bunu başarıymış gibi kutladılar. Kendini ve seçmenini kandıran partilerden biri de HDP oldu. Selahattin Demirtaş ile savaşmak varken, her biri pek değerli fakat toplamı ağırlık kesbetmeyen TBMM’ye kendilerini hapsettiler.

Önce Muharrem İnce: Kaybetti, elbette kaybedecekti, ama en azından, “oyumu çaldıkları için kaybettim” diyecekti; ağzına yumruk tıktılar ve bir taşla iki kuş vurdular. Yenilgiyi kabullendi ve “apolet sökmenin” ne demek olduğunu öğrendi. Bunlar Türk siyasetinde sıradan vakalardır; Ali Fuat Başgil de C.Başkanlığına aday olmak istemiş, fakat vazgeçmişti.

Erdoğan meydan meydan, Selahattin Demirtaş’ı kastederek, “önüne gelen C.Başkanı adayı olamamalı,  önlenmeli” derken Ali Fuat Başgil’in başına geleni bilmiyor olamazdı.

Gelelim HDP’nin yanlış minderde döğüşmesine. Parlamentolar gündemlerini oluşurken kazanırlar, oluştuktan sonra değil. Bu nedenle partiler amaçlarını ve hedeflerini seçimden önceki mücadeleleri ile parlamentoya sokarlar. HDP Parlamentoya hiçbir amaç ve hedef sokamadı, bu nedenle başarısızdır. Ayrıca sistemin bütün partileriyle uzlaşmasını sağlayacak dar bir demokratik çerçeve talebiyle seçime girmenin oy kazandıracağı hesabına yattığı için yan basmıştır. Selahattin Demirtaş’ı alıp Başkanlık minderinde döğüşe çıksaydı boyunu posunu asıl o zaman görecektik, çünkü Demirtaş’a verilen her bir oyun gülle gibi ağır bir geri dönüşü olacaktı. Bilmeliydik, Devletin uykusunu kaçıran HDP değil, Demirtaş’tır.