“Muharrem faşizmi”ne oy vermek

m-ince-bw-cr“Muharrem İnce” için “vasat faşist” diye yazdım –ki şeceresi bunu teyid eder–; “Ne yani, biz Muharrem’e oy vereceğiz, faşizme oy vermiş mi olacağız?” diye tepkiler geldi.

Besbelli ki CHP taraftarı yaygın bir “aptal”lık söz konusudur; çoğu “eskimiş solcudur”, ama tabii aralarında Muharrem İnce’nin “faşist” olduğunu bilerek destek verenleri de vardır; biz bunlara “elit faşistler” ya da “Nasyonal sosyalistler” diyebiliriz.

Muharrem İnce faşist olduğunu kendi söylüyor: “İki ülke var, Güney Kore ve Venezuela. Biz Güney Kore olacağız, kalkınacağız, kişi başı geliri 40 bin dolara çıkaracağız. Venezuela (Chavez) petrol parasını fakir fukaraya dağıttı, halk bugün aç kaldı.”

“Güney Kore” kalkınmacılığı CHP’nin geleneksel saplantısıdır. Nihat Erim’in 12 Mart 1971’de kurduğu Teknokratlar Hükümeti’ne ABD’den çağırdığı Atilla Karaosmanoğlu Güney Kore olacağımızı ve böylece 1985’te İtalya’nın kalkınma düzeyine erişeceğimizi söylemişti.

“Kalkınma”, “sermaye” birikimidir, en iyisi ve hızlısı faşizm altında gerçekleşir, “Güney Kore mucizesi” denilen işçi-emekçi felaketi de koyu bir siyasal faşizm altında yaşanmıştır.

Baykal hemen her seçimden önce TÜSİAD’ı ziyaret ederek Güney Kore yolunu izleyeceğine tekelci sermayeyi iknaya çalışırdı.

Denecektir ki, “Muharrem İnce bunları bilmez, yanlışlıkla böyle şeyler söylüyor, faşist olamaz!”

Doğrudur, biz de zaten bu nedenle “vasat faşizm” dedik.

“Yanlışa düşmemek için” bu seçimde galiba en doğrusu, Demirtaş’ı ve HDP’yi desteklemek olur.