Siyasette ustalık

yuon-yenidunya-bw-crTürkiye müthiş siyasallaştı.

Ancak siyaset dar bir alana yoğunlaştığı için ses vermiyor; “yeni bir şey yok” yavanlığı içindeyiz.

Siyasetin alanı TBMM ve Beştepe’den ibaret. Siyasetin toplum-sınıf-kent-sokak alanı silinip gitti.

İki ay sonra seçim var.

***

Türkiye solu “yüksek siyaset” bilmez; beceremez, TBMM’de siyaset yapamaz; çünkü tecrübesi yoktur, geleneği yoktur.

Türkiye solunun siyaset alanı toplum-sınıf-kent-sokaktır. Birikimi, tecrübesi, geleneği her ne kadar, buradadır.

***

Buraya kadar, herkesin bildiği bunca lafı kafa şişirmek için etmedik. İki ay için ettik.

Bütün siyaset alanı oturmuş HDP’yi konuşuyor; partiler rakiplerini “faka bastırmak” için HDP ile ittifak yapmaya zorluyor; bütün siyasi partiler tabanlarına, “ölürüm de HDP ile ittifak yapmam” güvencesi vermeye çalışıyor; HDP ise hiç bir şey söylemiyor, ima ediyor, kendisiyle ittifak yapacak “cesur demokrat” arıyor.

***

Şu sıra Türkiye demokrasiden söz edilecek bir yer değildir; buraya demokrasiden gelmiştir, CHP “demokrasiye geri gidelim” ittifakı aramaktadır; HDP sözünü yutmamalı,  demokrasiye geri dönmekten söz etmemelidir; ileriye gitmekten söz etmelidir. “Tek adamsa tek adam, tek adamlığın en iyisini biz biliriz” demelidir; “sosyalist ittifak” kurmalıdır.

***

Yanlış bellenmiş; sosyalist siyasi kimlik gösteren “ben bu memlekete yarın sosyalizm getireceğim” demiş olmaz, dese de zaten kimse inanmaz; ama “demokrasi de demokrasi!” diye bağıran da bugünün dünyası ve Türkiyesinde “elma şekeri” istemiş olmaktan ileri gidemez. Görünüyor; Türkiye’de yarın demokratlık da yasaklanacak ve demokrasi diyenler siyasette arkasına gizlenecekleri “liberal” aramaya başlayacaklar. Hazır vakit varken “sosyalist balon uçurmak”tan ibaret kalsa bile, akıllar da –ve kulaklarda– replik diye, perde kapanırken söylenmiş son söz kalacaktır.

Bu en kötüsü tabii; daha iyisi de olabilir.

Unutmayalım, demokrasi bizi hakkımızdan gelinen yere çağırır, sosyalizm ise hakkından gelebileceğimiz yere ve işlere…