Korkalım artık

kukla2-crC.Başkanı Erdoğan, ABD ve Avrupa’ya “Hodri Meydan!” çekti. “Biz bu yola baş koyduk, ‘cesareti’ olan karşımıza çıksın” dedi. Meseleyi de, “PKK’yı bitirmek” olarak özetledi.

Besbelli ki korkusuz bir liderdir Erdoğan.

Siyasal tarihin öğrettiğidir; korkusuz olandan korkacaksın. Bizim korkmamız lazım artık.

Kılıçdaroğlu, “beni korkutamazsın” diye bin kere söyledi.

Korkmayan, kılını kıpırdatmaz; Kılıçdaroğlu da bu vahim gidişe rağmen kılını kıpırdatmıyor, korkmadığındadır; en az yüzde 60 oy alacağına inanmasındandır.

Biz korkalım, çünkü korkaklar kendini korumak için “bir şey yapmak” zorundadır.

“Ne yapabiliriz?”

Tamam işte. Bu soruyu sordunsa düğümü çözdün demektir. Yap yapacağını.

“Yapayım da ne yapayım?”

İşte bu olmadı. Aklın da mı yok? Ya kaçacaksın, ya da senin gibi korkanlar ile bir araya geleceksin. “Benimle” yani… Birlikte korkacaksın.

***

Şunu aklına koy, demokrasilerde iktidar parlamentonun denetiminde değildir; “şahitliğindedir”. Erdoğan anayasayı değiştirdi, iktidarını parlamentonun şahitliğinden kurtardı. Bu demektir ki, iyi şeyler yapacak ama biz görmeyeceğiz. Bundan da mı korkmayalım?

***

Sayın C. Başkanı Erdoğan, iktidarına yönelik saldırıları “dışarıdan” diye tanımlıyor; haksız sayılmaz, çünkü Erdoğan’ın iktidarına “içeriden” saldırı yoktur, olacağının işareti de yoktur. Her şey ortada; Erdoğan’ın içerdeki dostları dışarı kaçıyorlar; işbirlikçi oluyorlar. Biz ise hâlâ buradayız. Ya biz de kaçalım; ya da bir şeyler yapalım.

Ne yapalım?

………………….

Söylesene…

“Nevruz ateşi yakalım!”