Yeni durum ve sol

kandinsky-blue-de-ciel-detay-bwDurmadan, “yeni şeyler düşünmek lazım” deyip “yeni” hiçbir şey yapamamak

çok sık rastladığımız bir durumdur. Türkiye’nin bugünkü durumu ve Türkiye solunun bugünkü sorun çözme kapasitesi, benzer bir tabloya işaret ediyor.

Bir anayasa var. Binlerce kanun da var. Gelenekler var. Genel kabul gören alışkanlıklar var.  Bütün bunlar otoriter bir iktidar yapısı tesis edip sürdürmek için yeter de artar bile. Ayrıca bu çerçevede bir despot siyasi iktidarın varlığını da “normal” karşılamak gerekir.

Böyle olmasına rağmen AKP iktidarı “normal” bir iktidar gibi davranmıyor; daha doğrusu davranamıyor. “OHAL” olup olmadığı bile tartışmalı “X” bir düzen kurmuş, yönetiyor.

“Yönetiyor” sözün gelişi, kimin kimi yönettiği de belli değil. Siyasi arenada kim kime niçin muhaliftir, kiminle neyin ittifakı içindedir; iktidar neyin iktidarıdır; bunlar  da belli değil.

Yer çekimi yok gibidir.

Bu gibi durumlarda en saçma düşünce ve görüşler bile “acaba?” kuşkusuyla tartışılmaya değer bulunur. Biri çıkıp akla ve mantığa uygun bir şey söyleyecek olsa, egemen sapkın toplum ahvaline uymadığı için “delirmiştir” denilecek ve kulak veren olmayacak.

İlk kez burada, beş para etmediğini de bilerek ben söylüyorum, bakın, öylesine önemli bulunacak ve tartışılacaktır ki, korkmamak elde değil. Cesaretimi toplayıp söylüyorum:  Enseniz kaldı ise eğer, “Enseyi karartmayın!”