Sosyalist ittifak için kriz analizi

eu-roma-bw-cr— “Sosyalist İttifak kurulmalı.”

— “Olmaz ki.”

Evet, bu kafa ile olmaz; bu dünya kavrayışı ile asla olmaz.

Dünyanın gören ve düşünen ve anlamaya çalışan insanları, dillerine dolamışlar, birkaç konudan konuşuyorlar:

a) ABD’nin küresel hegemonya politikasını rafa kaldırmasından, korumacılığa dönmesinden. b) Atlantik siyasetinin ve temellendirdiği AB fikrinin çökmesinden “Avrupa Krizi”nin çarelerinden. c) ABD’nin korumacılığa dönmesi ve ulus devletlerin ekonomik denetiminin en başta Çin’e yarayacağından ve dünya ticaretinin garantörlüğünün Çin’in eline geçmekte oluşundan. d) Liberal piyasacı sistemin yıkılıyor olmasından. e) İleri soyutlamada “Batı”nın çökmesinden ve “Doğu”nun yükselişinden…

Eski Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, "Batı'nın Sonu" geldi, "Garb" (Batı kültürü ve uygarlığı) çöküyor  görüşünde. Bu şu demektir: Potsdam’da kurulan dünya düzeni Berlin Duvarı ile birlikte yıkılmıştı; eksiği Yugoslavya’nın bölünmesi ve en son Kosova’nın bağımsız devlet yapılması ile tamamlandı. Böylelikle, 1941'de ABD ve İngiltere'nin yaptığı ve NATO’yu temellendiren "Atlantik Anlaşması" da rafa kaldırıldı. Bunu kabullenen İngiltere AB’den ayrıldı. İkinci Dünya Savaşı bitti. Orta Doğu’da, Birinci Dünya Savaşı da bitirilecek. Her şey yeni baştan başlayacak.

Merkel, “İlerlemezsek kurduğumuz her şey yıkılabilir” diyerek yıkılmakta olduğunu söylemiş oluyor. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Rusya olmadan Avrupa’yı inşa etmek mümkün değil” derken AB üstümüzdeki himayesini geri çekerse başka çaremiz kalmayacak demek istiyor, ve “AB”den kastının Avrupa Kıtası olduğunu da özellikle vurguluyor. Papa, AB'yi "Artık doğurgan olmayan bir büyükanne”ye benzetirken bu iş bitti demek istiyor.

Avrupa krizden çıkamazken bakın kurtuluşunu nasıl konuşmaktadır:

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD)'nin lideri Sigmar Gabriel AB'nin parçalanamaz bir bütün olarak değerlendirilemeyeceğini söylüyor; “AB'nin dağılması durumunda gelecek nesiller bizi affetmeyecek"tir diyor.1 Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, "İngiltere'nin birlikten ayrılmasından sonra AB de çok geçmeden dağılabilir" görüşünde.2  Soros'un görüşü şöyle: "Şimdi herkesin korktuğu felaket senaryosu gerçekleşti, AB'nin dağılması pratik olarak kaçınılmaz.”3

Fransa Başbakanı Manuel Valls da, "Avrupa, dağılmanın eşiğinde” demişken4 25 Mart 2017'de Roma'da yapılan Liderler Zirvesi, “AB nasıl kurtulur?” diye sordu, apaçık bölünme demek olan “vitesli Avrupa”dan ileri geçemedi ve kendi sorusunda boğuldu.

Dışarıdan bakanlar da AB’de bir gelecek göremiyor. ABD'nin AB nezdindeki büyükelçisi  olarak önerilen Prof. Ted Malloch Avro Bölgesi'nin yakın vadede dağılabileceğine dikkatleri çekerek, "Bence para birimi sadece ölmek üzere değil, büyük bir problemi de var, önümüzdeki 1,5 yıl içinde çökebilir." diyor.5 Nobel ödüllü, küresel kriz falcısı da denilen Joseph Stiglitz, "Birliğin on yıl sonra hala 19 üyesi olacağı pek olası değil. Avro Bölgesi'ndeki ekonomik durgunluk ancak ortak para birimi uygulamasından vazgeçilmesi, ya da Avro Bölgesi'nin Kuzey ve Güney Avro Bölgesi olarak ikiye ayrılmasıyla aşılabilir. İtalya da Avro Bölgesi'nden ayrılabilecek ülkelerden biri olabilir."diyerek falcılığını sürdürüyor.6

Bizim AB’cilerimiz, liberal solcularımız hemen atılacaklar, “AB’den geçtik, bari demokrasisini kurtaralım” diye Murat Belge’ye, Ufuk Uras’a, yüz yıllık Kürt meselesini AB Yerel Yönetim Şartı ile çözebileceğine kendini inandırmış özerkçi  çözüm spekülatörlerine soracaklardır; bunun da cevabı çoktan verildi; siyaset bilimci Berlinli Profesör Herfried Münkler Alman Der Spiegel dergisinde şöyle yazdı: "Daha fazla demokrasi Avrupa'da mutlaka daha iyi bir siyaseti beraberinde getirmeyebilir. Şu anda Avrupa'nın demokratikleşmesini talep edenler Avrupa'nın hızla parçalanması ile son bulacak riskli bir oyun oynamaktadır. Çünkü Demokrasinin, şu anda Avrupa'da bulunmayan önkoşullara ihtiyacı var. Avrupa bir ulus-devlet değildir. Siyasi ve etnik çıkar gruplarının varlığı sözkonusudur. İnsanların Avrupa'ya duyduğu güvensizlik çok derindir."7

Yüksek analiz uzmanları, ABD asla AB’yi yalnız bırakmaz Trump’ın saçmalıklarına bakarak dünyanın geleceğini yorumlamayın demeyi hâlâ sürdürmektedirler. Olup bitenler kimseye şaka gibi gelmesin diye, Kissinger uyarmaktadır, “Ciddiye alın, Trump dediğini yapacaktır.”8

Özetlemeye çalıştığım bu düşünce ve görüş sahiplerinin Çin merkezli kapitalist bir dünya öngörüsünde bulunduklarını sanmak safdillik olur; “Avrasyacılık” gibi absürd savurmalara götürür. Konuşulanlar "Kapitalizm sonrası dünya" içindir.

Gelelim “Sosyalist İttifak” meselesine. Dünya aranırken Türkiye de aranıyor. Türkiye katiyen demokrasi aramıyor, yıkılan dünyadan sonrasına nasıl geçebilirim diye aranıyor; bu nedenle tıpkı Avrupa gibi, demokratik siyaset ve devlet biçiminden kurtulmak istiyor. Yaşadığımız tüm siyasi yoğunlaşmalar, fark edilmiş bir felaketten kurtulma umudunu yansıtıyor.

Türkiye’de solcular ve  sosyalistler, oturup bekleyemezler. Bir çekici halka lazım; ben bunun, kendini kendi vesayetinden kurtarabilmiş bir HDP olabileceğini düşünüyorum. Krizler bazen olmayacak duaya âmin demeyi de zorunlu kılar. Siyaset alanı yeniden şekillenecek; Türk devletinin geçmişten gelen zengin tecrübesi vardır, ayakta kalmak için kendini değiştirecek. Oyun oynanmıyor, Kissinger’in dediği gibi, durum “CİDDİ”dir.

Biz sosyalistler de biraz ciddi olalım lütfen.

1) “Almanya'dan dünyayı şaşırtan itiraf: AB dağılıyor!”, Milliyet, 9 Ocak 2017, www.milliyet.com.tr/almanya-dan-dunyayi-sasirtan-dunya-2375305.

2) “Almanya: İngiltere çıkarsa AB dağılabilir”, BBC Türkçe, 16 Haziran 2016, www.bbc.com/turkce/haberler/2016/06/160616_almanya_ingiltere_referandum_uyari.

3) “George Soros: Brexit’ten sonra AB’nin dağılması kaçınılmaz”, Medyascope.tv, 2 Temmuz 2016, www.medyascope.tv/2016/07/02/george-soros-brexitten-sonra-abnin-dagilmasi-kacinilmaz.

4) “Fransa Başbakanı Valls: AB dağılabilir”, YeniHayat, 18 Kasım 2016, www.yenihayat.de/2016/11/18/fransa-basbakani-valls-ab-dagilabilir

5) “ABD'nin AB elçisi adayı Malloch: Euro Bölgesi 18 ay içinde dağılabilir”, BBC Türkçe, 26 Ocak 2017, www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38755657.

6) “Ekonomist Joseph Stiglitz: 10 yıla kadar Euro Bölgesi’nden kopuşlar olabilir”, Hürriyet, 6 ekim 2016, www.hurriyet.com.tr/ekonomist-joseph-stiglitz-10-yila-kadar-euro-bolgesinden-kopuslar-olabilir-40241107.

7) Bernd Riegert, Hülya Köylü Schenk, "Kriz dengeleri değiştirdi", Deutsche Welle, 8 Ocak 2013, www.dw.de/kriz-dengeleri-değiştirdi/a-16465909.

8) “'Trump, Pandora'nın kutusunu açtı'”, Sputnik, 18 Ocak 2017, www.tr.sputniknews.com/ceyda_karan_eksen/201701181026833946-donald-trump-nato.