Polemik

Seçmen
H. Hayri Ilgaz

Anma

İlan
Yalçın Yusufoğlu (1942-2019)

TÜSİAD CHP’ye karşı

tusiad-1979-ilan-crCHP’den (Kılıçdaroğlu’ndan) kimsenin bir şey beklediği yok. Kendi müktesebatının %5’ini ve

bunu yaparak “siyasi namus”unu korusun yeter. Bu da TÜSİAD’ın Türkiye siyasetini belirlediğini bilmekten, ABD ile işbirliği yaparak Ecevit Hükümetini nasıl devirdiğini hatırlamaktan geçer.

Şunu dedi, AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan: “CHP tezkereye oy verdi, Kılıçdaroğlu şimdi diyor ki; ‘İdlip’te tek bir Türk askeri ölürse sorumlusu Erdoğandır’. Bu ne tutarsızlıktır.”

Hemen ertesi günü TÜSİAD başkanı Erol Bilecik –ki dünkü çocuktur– şunu dedi: “CHP tezkereye oy verdi, Kılıçdaroğlu şimdi diyor ki; ‘İdlip’te tek bir Türk askeri ölürse sorumlusu Erdoğan’dır’. Bu ne tutarsızlıktır.”

Noktasına, virgülüne kadar aynı.

Kılıçdaroğlu’ndan ses yok.

Oysa şunu demek istemişti Kılıçdaroğlu: “Türk askeri İdlip’e çatışmasızlığı sağlamak ve korumak için gönderildi, savaşmaya değil. Bu görev tanımının dışına çıkarsa bundan doğacak sonuçlardan Recep Tayyip Erdoğan sorumludur.”

Biliyoruz, Kılıçdaroğlu’nun CHP’lilikle, solculukla, 12 Eylül öncesindeki siyasi mücadelelerle hiçbir alakası olmamıştır. Fakat madem ki itildiğin bugünkü yerdesin, CHP müktesebatını savunmaya mecbursun.

Kılıçdaroğlu’na bunu hatırlatmak CHP’ye düşer, ama biz hatırlatalım:

29 Nisan 1979: Türkiye’de bulunan IMF Heyeti Başkanı Woodward, Türkiye’nin 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı ve 1979 yılı programında öngörülen politikalarla hiçbir yere varılamayacağını söyledi.

12 Mayıs1979: TÜSİAD, “Gerçekçi Çıkış Yolu” başlıklı gazete ilanları ile Ecevit hükümetinden kurtulmak gerektiğini duyurdu.

13 Mayıs 1979: Başbakan Ecevit, Gönen ve Orhaneli’de yaptığı konuşmalarda iş çevrelerinin tutumunu eleştirerek, “Yeterli yardım ve kredi sağlama eşiğine gelmişken içimizden bıçaklanıyoruz. Kendi kendimizi yabancılara haksız yere jurnal ediyoruz” dedi.

14 Mayıs 1979: TÜSİAD’ın ilanı için savcılığa başvuracağını söyleyen Başbakan Ecevit, “Bu devlet, işadamlarının muhtırasıyla hükümet kurmaz, bu memlekette ancak halkın dediği olur” dedi.

5 Haziran 1979: OECD Türkiye’yi denetleme komisyonu kuruldu.

2 Ağustos 1979: Renault ve Tofaş fabrikalarında parça yokluğundan üretim durdu.

16 Ekim 1979: 609 gün işbaşında kalan 3. Ecevit hükümeti istifa etti.

1994 Eylül ayı: Ecevit bu olayı şöyle değerlendirdi: “Türkiye’den Rusya’yı gözetlemek için Amerikan casus uçaklarının havalanmasına müsaade etmediğim için Amerikalılar bana kızdı, Brzezinski Washington’da TÜSİAD’a gazete ilanları yoluyla başında bulunduğum hükümeti düşürme talimatı verdi.”

Kılıçdaroğlu; görüyor musun ABD-TÜSİAD ilişkilerinin ne olduğunu ve ne dolaplar çevirdiğini? Bırak TÜSİAD’ı, biliyoruz, onunla başetmek seni ve partini aşar. Ama şu kendini bilmez TÜSİAD başkanının şu son cümlesini “siyasete müdahale” olarak algıla ve haysiyet meselesi yap; göreceksin bak, Türkiye’de siyasi rüzgar nasıl yön değiştirecek!

Hadi, görelim seni…