Siyaset ve “çıkar”

ekmekpayi-bw-crHDP dâhil, Türkiye soluna yerel seçimler için vakit geçirmeden bir “İstanbul siyaseti oluşturma” önerisinde bulundum. Yüzde 5 oyumuz var, bunu CHP ve AKP’den bağımsız ve siyasi bir koz olarak ortaya koyalım; gerisine sonra bakarız dedim. “Gerisi” dediğim de, AKP ve CHP bizimle uzlaşma atağını görecek, biz de kozumuzu ortaya koyacağız, iki İstanbul ilçesinde belediye seçimini kazanacağız, Fatsa deneyimine de sahibiz ya, “sosyalist belediyecilik” nasıl yapılırmış, Türkiye’ye ve dünyaya göstereceğiz gibi bir düşünce idi. Arkasından, “şimdi kıyamet kopar!” diyerek yazıyı yayınladım. Tıss çıkmadı.

Koskoca okur denizimden oltaya tek bir balık takıldı: Şeref Dilaver. Dilaver açtı ağzını, yumdu gözünü, “ne demek çıkar, ne demek pazarlık, solculuk- sosyalistlik bunun neresinde?” dedi ve küstü.

Oysa solun ezberidir, “tarih sınıf mücadeleridir, sınıfsal çıkarların savaşıdır” diye. Diyecektim, “senin kendi imanından şüphen mi var?”, demedim; Türkiye solunda romantizmin ağır bastığını hepimiz zaten biliriz ve siyasette kök tutmayışımızın sebeplerinden biri de bu olmalıdır.

Bundan önceki yerel seçimde CHP’nin İstanbul adayı HDP’ye  … milyon Avro rüşvet önermiş, reddedilmişti. AKP’nin de benzeri girişimlerde bulunduğu söylentisi dolaşmıştı. Bu onların sınıf mantalitesi. Biz ise “anonim çıkarlardan” sözediyoruz. Bugün İstanbul bazında CHP’ye veya AKP’ye seçim kaybettirmek ve yerelde sol bileşimli bir muhalefete iktidar istemek “sol siyaset”tir.

Çıkar var, “çıkar” var!