Türkiye’yi onarmak!

erdogan-isparta-bw-crErdoğan. her konuşmasında umutlu olmadığını ele veriyor ama; “ancak yine de şansımı deneyeceğim” havasında, 2019 C.Başkanlığı seçim kampanyasını başlattı. Siyasette bu noktaya gelebilmiş başka aktör yok.

Erdoğan ve AKP Türkiye’yi, sonu belirsiz kritik bir yola soktu. Bu gidişe dur demek, iktidarını bir dört yıl daha kurtarmasını önlemek lazım, ama nasıl?

CHP “adalet” ile, HDP “vicdan ve adalet” ile oyalanıyor. Tablo değişmez ise 2019’u Erdoğan kazanacak.

Tablo nasıl değiştirilir?

Bir “ÖNCÜ” gerek, ama şişinmekle değil, istemek ve beklemekle değil, aktif politika ile. Bu CHP’den beklenmemeli. Koş diyorsun, yürüyor. Atla diyorsun, yere yatıyor. Korkuyor; Erdoğan’ın büyüsünden kendini kurtaramıyor.

Alçakgönüllü olalım: HDP, 2019’u Erdoğan’ın elinden alabilir. CHP’yi içine yuvarlandığı yılgınlıktan kurtarabilir. İktidar ortaklığına oynayabilir. HDP’nin bunu başarmasının tek engeli PKK’dır. HDP bu engeli aşacak güncel stratejik politikayı üretebilir, üretmelidir. PKK, HDP’nin önüne engel koymaktan çıkabilir, çıkmalıdır. Türkiye, Bölge ve Kürt coğrafyasındaki gelişmeler bu çözümü “tek çözüm” haline getirmektedir.

PKK, kendi tarihinin en büyük hatasına “Hendek Savaşı” ile düşmüştür. Türkiye’de bugün sürdürdüğü  savaş, “politika” olmaktan çıkmış, anlamsız bir serüvene dönüşmüştür. Bu bağlamda Kürt halkının Türkiye’de kazanacağı hiçbir şey kalmamıştır.

PKK “Türkiye’de” silahların ucuna “Gúldexwín” veya karanfil takarak, bu kulvardan çıkmalı,

HDP’nin Türkiye’de siyasi misyon üstlenmesine engel olmaya son vermelidir.

PKK’nın önüne bu politikayı HDP çıkarmalıdır. Varsayalım PKK gitti, HDP geldi; sonra ne mi olacak? İp koptuğu yerden, ama bu kez AKP ile değil, CHP ile yeniden bağlanacak.

İpin nerede koptuğu hatırlansın:  “Dolmabahçe Mutabatı”! Mutabakatı bozan AKP değil, Erdoğan idi. HDP+CHP vicdan ve adalet arayışında “yakınlaşmakla” değil, vicdanlı ve adaletli bir siyasi mutabakatla  2019’a gidebilirler; HDP bu politikayı CHP’nin önüne gecikmeden koymalıdır. “Bu iş savaşla çözülmez” lafını HDP’nin güncelleştirmesi gerekir; ama “barışla çözülür” diyerek değil, amacı sorunu çözmek olan politika ile çözülür diyerek…

Bu kadar mı? Bu kadarıyla 2019’u kazanmak mümkün olabilir mi?

Hayır olmaz. Programsız hiç olmaz.

AKP 15 yılda Türkiye’ye büyük hasar verdi. Erdoğan bunu bildiği için “Yeni Türkiye” sözünün önüne “Yeni AKP!” sloganını yerleştirdi. Ama puan toplamıyor. AKP’nin kendi yıktığını yine kendinin düzeltebileceğine inanç  AKP’nin kendinde bile sıfır.

İşte HDP ve CHP’nin 2019 programı budur: “AKP’nin yıktığı Türkiye’yi onarmak”!

Sosyal bir devlet ve demokratik bir ülke kurmak.

Türkiye solu buna vardır.