Yürü!..

adaletyuruyusu-bw-crCHP yürüdü, güzel de, protesto yürüyüşü olmadı, “mağdurların yürüyüşü” oldu.

Kılıçdaroğlu böyle olmasını özellikle istedi. Haksız da sayılmaz. Halkımızın mağdura sahip çıkmak gibi bir “asaleti” vardır. AKP iktidar olduğu 15 yıl boyunca ve bugün hala “mağdur” pozunda değil mi, ve bundan daima kazançlı çıkmıyor mu?

CHP’nin “mağdur” yürüyüşüne sağdan ve soldan katılmalar oldu. Halkımızın da yüksek hasletlerindendir ya, “mağdur ile dayanışma”ya koşmuş oldular. Ancak dışarıdan bakan bizler onları da “mağdur” olarak algıladık ve sevdik. “Mağdur” sayılmaktan gerçi Türkiye solcuları pek hoşlanmazlar, kendilerine mağdur dedirtmezler ama bu seferlik böyle oldu, yapacak bir şey yok.

CHP ayrıca stratejik oynuyor. ABD’nin Tayyip Erdoğan’ı iktidardan düşürmek ve hatta DEAŞ’a yardım suçundan bir mahkeme huzuruna çıkarmak için senaryolar tezgâhladığını herkes gibi CHP de biliyor. Bunu Almanya da istiyor. Hatta Putin bile bu konuda “yetmez ama evet” der gibi duruyor. CHP iktidar mücadelelerinin her çeşidini iyi bilen bir parti olarak da bu durumu fırsata çevirmek için elbette yürüyecek. Peki, acaba CHP, yürüyüşüne ortak olanları iktidarına da ortak etmeyi düşünmekte midir? Yürüyüşe sağdan ve soldan katılıp mağdur olanlar, iktidar ortağı olup mağduriyetten kurtulabilecekler midir?

Şu “MİT Tırları” meselesi nasıl bir meseledir?

Deniz Baykal bunun nasıl bir mesele olduğunu bilmese, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne katılmaz mıydı?

Bu yürüyüş Kılıçdaroğlu’nun son siyasi fotoğrafı olacak.

Dışarıdan katılanlar için de “hatıra fotoğrafı”!