Bir hal çaresi aramak

kukla1-crTürkiye savaşa girdi. Geri dönüşü yok. Bu gibi durumlarda siyaset alanı alabildiğine daralır. Sol için mahzuru yoktur, çünkü daralan siyaset aynı zamanda incelir, elitleşir. Türkiye solunun lisanı zaten elittir, bu gibi dönemlerde etkili olur veya olabilir.

Önce şu tez analitik bir irdelemeye tabi tutulmalıdır: “AKP ‘iktidar’ını kaybetmiş, ‘iktidarsız’ kalmış, şekli bir hükümete dönüşmüştür. ‘Türkiye’nin beka sorunu vardır’ dediği, AKP’nin bekasıdır. ‘Milli birlik’ diye bize ve herkese, ‘AKP’ye bir süre daha tahammül gösterin’ ricasında bulunmaktadır. Düştü düşecek durumda iken kendine iktidar ortakları aramaktadır. MHP’yi iktidarına ortak etmiştir, CHP’yi de etmek üzeredir.”

AKP için “düştü düşecek” lafı mecazi anlamda olabilir. Kapsayıcı olmaya çalışmakta, başarılı da olmaktadır. Ancak, meşruiyet kaynağını değiştirmiştir. “Milli irade” dediği “düz seçmen”e güveni kalmamıştır. Tek meşruiyet kaynağı “anti-Fetöcülük” olmuştur. İçindeki “El Nusra” öbeklerine de Fetöcü diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışmaktadır. Suriye’de giriştiği askerî macera ayaklarına dolanmaya başlamıştır. ABD, AB ve Rusya Erdoğan’sız bir Türkiye istediklerini günde en az yirmi kez duyurmaktadırlar. AKP’ye karşı diplomatik davranmak mümkün olmaktan çıkmıştır. Dışarıdan gelecek baskı artık bundan böyle “kaba kuvvet kullanımı” biçimini alacaktır.

Gidişat vahimdir yani…

Türkiye solu, AKP iktidarının kapsam alanı dışında kalanları son zerresine kadar birleştirebileceği bir yola girmelidir. Bu yol hazır değildir, keşfedilip döşenmesi gerekir.

Bu noktadan itibaren “dün”e bakılamaz, her şey “yeni” olacaktır.

Bir hal çaresi aramak için konuşmaya hemen başlamak gerekir.

Çare bulunur veya bulunmaz, o başka bir konudur.

Önce yola düşülmelidir.

Bu söylenenden elbette herkes başka bir şey anlayacaktır.

Tamam, istenen de budur zaten;

Bir hal çaresi aramak…