Yutturamıyorlar, biz yutuyoruz

akp-kongre-bw-crC.Başkanı sayın Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişimi yoktur aslında, bu bir Erdoğan oyunudur” diyen yerli ve yabancılara, bunlar en yüksek seviyede devlet adamı olsalar bile, haklı olarak sert tepki gösteriyor. Hatta böyle diyenleri “Fetöcü”lükle suçluyor.

15 Temmuz’a “Sahte darbe girişimi” diyenlerin başlıca dayanağı, henüz ortaya çıkarılmamış olan “siyasi ayak”tır. Bu da ister istemez spekülasyonlara yol açmaktadır. Partilerinin yarıdan biraz fazlasının “Fetöcü” oldukları söylense bile Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun “siyasi ayak” içinde olmadıkları, besbellidir. Bu nedenle zaten, “kerhen”miş gibi görünseler de, Erdoğan’a tam destek vermektedirler.

Spekülasyona yol açan ikinci nokta şudur: Ordudan yüzlerce or, kor, tüm ve tuğ general; ayrıca albay ve daha aşağı rütbelerden binlerce subay ve astsubay, “Fetöcü” oldukları için enselendiler. Bir o kadarının da halen ordudaki görevlerini sürdürmekte oldukları söyleniyor. O zaman haliyle, “Bu silahlı gücün yüzde birini bana verseler, değil Türkiye’yi, bölgeyi ve hatta dünyayı şimdi ben yönetiyor olurdum” diyen çok oluyor.

ABD Başkan yardımcısı Biden bile Erdoğan’nın huzurunda böyle bir densizlik yaptı, “Biz darbeyi bilgisayar oyunu zannettik” diyebildi.

“Siyasi ayak nerde?” sorusu artık sorulmamalı. Çünkü orası zurnanın zırt dediği yer. Darbenin siyasi ayağı ortaya çıkarılsa, sayın Erdoğan’ın elinde AKP diye bir parti kalmayacak. “Erdoğan’a darbe teşebbüsü partisinden geldi” deyip, konuyu kapatalım.