Lozan Çipras’ın da yenilgisidir

tsipras-bw-cr-rszC.Başkanı Erdoğan “Kemalist devlet bize Lozan’ı ‘Zafer’ gibi gösterdi, oysa 12 adaları bizden alıp Yunanistan’a verdiler” mealinde, fol yok, yumurta yok bir tartışma başlatmıştı. Erdoğan’a Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos yanıt verdi, "Uluslararası anlaşmalara şüphe düşürmek tehlike yollara gider" dedi. Kammenos, Erdoğan'ı, "bu yolları izlememeye" çağırdı.

Yetmedi, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi. Çipras, "Yunanistan-Türkiye ilişkilerindeki kurulu normların ve Ege adalarındaki statükonun temelini oluşturan Lozan anlaşmasını sorgulamak, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölge için tehlikeli” olacağını söyledi.

İki devlet arasındaki tartışmaya bir bakar mısınız? Lozan, elbette Türkiye için yenilgidir. Bu gerçeği bir kendini bilmez (Kadir Mısırlıoğlu) söylüyor diye gerçek değişmez ki. Yunan devleti de meğer kendini aldatıyor, Lozan’ı “zafer” sanıyormuş. Oysa Lozan’da Yunanistan’ın kaybı Türkiye’den daha büyüktür. İzmir Yunanistan’a verilecekti, verilmedi. Bulgar Makedonyası verilecekti, verilmedi. Barış masasında İngilizler kimi satmadılar ki, Yunanistan’ı satmasınlar.

Çipras solcudur. Unutmasın, AB’ciliğinin mükâfatı olarak iktidardadır. Komünistlerden kaçarak kurduğu iğreti sol iktidarı kadar konuşmalıdır. C. Başkanı Erdoğan ne düşünür bilmeyiz, ama Türkiye’nin Ege Adaları’nda gözü yoktur. 1939 ve 1941’de Stalin 12 Adalar’ın Türkiye’ye verilmesini İngilizlere (Eden) iki kere önermiş,

İkisi de Türkiye C.Başkanı İ. İnönü tarafından, “Stalin vereceğim dediğinden daha fazlasını bizden isteyecektir” gerekçesiyle reddedilmiştir (N. Menemencioğlu).

Daha ciddi konular var, Çipras onlarla ilgilensin.