CHP savaşmak mı istiyor?

savasadirenenler-cr“Irak ve Suriye”de savaşa girmesi için hükümete, AKP, CHP ve MHP oyları ile Meclis’te yetki verildi.

Niye Irak, ve niye ikisine birden.

CHP’nin Kılıçdaroğlu’ndan önceki genel başkanlarından İsmet İnönü, şöyle veya böyle idi, ama İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’yi savaşa sokmama politikasını başarıyla uygulamış bir siyasetçi olarak daima minnetle anılmıştı. Türkiye savaşa girmeyerek Sovyetler Birliği’ne karşı güneyden cephe açılmasını engellemiş ve Hitler Almanyası’nın yenilgiye uğratılmasına da önemli katkı sağlamıştı. Hatta tarihin bu düğüm noktasına büyüteçle bakılırsa İnönü siyaseti ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ömrünün uzadığı da görülebilir. CHP ise bugün savaş istiyor.

İş işten geçti mi?

Geçmedi. “Başkomutan Erdoğan”ın komutası altında savaşmak veya oğlunu savaşa göndermek istemeyen CHP üyeleri, genel merkez dahil bütün illerde parti binalarını işgal ederek bina ön cephesine “Savaşa gitmeyeceğiz!” pankartı asabilirler. Bu eylem topluma belli bir cesaret aşısı olabilir, savaşa karşı bir direnç çephesi doğabilir.

“Vicdani Red” kampanyaları da uygundur. Askerlik çağına gelmiş gençler TBMM’nin kabul ettiği savaş tezkeresinin referanduma sunulması için sosyal medya üzerinden etkin bir kampanya başlatabilirler. “Savaşmayacağız!” denmesi şu sıra önemli sayılmalıdır.

“Savaşmayacağız!” diyen imza kampanyaları da açılmalıdır.

HDP’nin “Savaşmayacağız!” diyen bir kampanya başlatarak 5 milyon Kürt imzasını bir araya getirmesi de anlamlı olabilir.

Boşuna yırtındığımın farkındayım.

Ama hepiniz savaşsa da, ben “savaşmayacağım!”