Seçilerek atanan kayyımlar

yildirim-hamle-bw-crAKP Hükümeti Kürt il ve ilçelerinde belediye başkanlarını görevden almaya, yerlerine vali ve kaymakamları kayyım atamaya başladı.

Konuyu hemen sulandırdık; “atanmışlar”-“seçilmişler” tartışmasına girdik.

Bu tartışmayı, 15 Temmuz darbe girişimine adı karışan “2. Cumhuriyetçi”ler çok sever. “2. Cumhuriyetçiler”in “asıl darbeciler” olduğuna tam 15 sene önce dikkat çektiğimizi Kızılcık okurları hatırlar.

Boşverelim bu tartışmayı.

Türkiye’nin Siyasi Partiler ve Seçim rejimini bilenler tüm belediye başkanlarının,

“atamayla seçilmiş!” olduğunu bilirler. Görevden alınanların yerine atananlar da,

“seçilerek atanmış!”lardır.

Gelelim işin aslına.

Hükümet Kürt vilayetlerini yerle bir etti.

Sıra geldi yapmaya.

Hükümet, “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi”ni başlattı.

Hamleyi Başbakan Yıldırım şöyle anlattı:

"Sur, Şırnak il merkezi, Silopi, İdil, Cizre, Hakkâri Yüksekova'yı, Mardin Nusaybin'i, yollarla, altyapıyla, hastanelerle, okullarla, parklarla, ibadethanelerle ve sosyal tesislerle tekrar ayağa kaldıracağız. Sur ilçesinde 7 bin, Şırnak'ta 10 bin 126, Hakkâri'de, Yüksekova'da 10 bin 750, Mardin Nusaybin'de 8 bin yeni konut yapıyoruz. Toplam 36 bin yeni konut yapacağız, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Ancak evlerinden barklarından olan vatandaşlarımız, konutları bitinceye kadar kirada olacaklar, kiralarını da biz ödeyeceğiz. Böylece mağdur olmanın önüne geçmiş olacağız. Bu şehirlerimizin, ilçelerimizin imarı için Diyarbakır'a ilk etapta 1,9 milyar lira yaklaşık 2 katrilyon, Şırnak'a 3,5 milyar lira, Hakkâri'ye 2,5 milyar lira, Mardin'e 1,8 milyar lira kaynak ayırdık. Bu illerimizden imarı için yeniden altyapısıyla üst yapısıyla yenilenmesi için toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız. Hayırlı uğurlu olsun."

Hamle 4 yıl sürecek. 62 milyar TL ödeme yapılacak. Üretime dönük yatırımlar %100’e varan oranda desteklenecek. Anahtar teslimi fabrikalar kurulacak. Böylece 2016-2019 arasında 23 Kürt vilayetinde 140 milyar TL tutarında bir “HAMLE!” gerçekleşecek. Seçilerek atanan kayyımlar da bu paranın AKP’li işadamlarının cebine akmasını sağlayacak.

Adamlar vurgunu vuracak;

Biz hala “seçilmiş”-“atanmış” tartışmasını bitirememiş olacağız.