Polemik

tanklar-cerablus-bw-crDışişleri Bakanı Çavuşoğlu Cerablus’a “IŞİD’i vurmak için girdiklerini,

IŞİD ile savaştığını söyleyen Suriye Kürtlerinin (PYD) bundan memnun olacağına karşı çıktıklarını, bunun da, gizli bir gündemleri olduğunun itirafı anlamına geldiğini” söyledi.

Peki, PYD Çavuşoğlu’nun mantığını kullanıp tersinden şöyle dese: “Suriye’li Kürtler IŞİD’e karşı, onun yayılmacılığını engellemek amacıyla başarılı bir savaş yürütüyor. IŞİD’e karşı olduğunu söyleyen Türkiye’nin bundan memnun olması gerekir. Oysa Türkiye tersini yaptı. PYD silahlı güçleri Menbic’i alıp IŞİD’i Cerablus’a hapsettikten üç gün sonra Türk Ordusu’nun Cerablus’a girmesi, Türk hükümetinin PYD’yi vurup IŞİD’i kurtarmak gibi gizli bir gündeminin olduğu anlamına gelir.”

Hangisi doğru olur?

Çavuşoğlu belki kendi hükümetinin gizli gündemini birkaç gün daha saklamayı başarırdı, lakin tıpkı Rus savaş uçağının düşürülmesinde olduğu gibi, C. Başkanı Erdoğan araya girdi ve gerçeği söyledi. PYD’nin siyasi lideri Salih Müslim Türkiye'nin başlattığı Cerablus operasyonuna, "Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir" diyerek tepki gösterince Erdoğan hemen aynı saatteMüslim'e şöyle yanıt verdi: "Siz ne olacağınızın hesabını yapın!"

İlginç, Türk hükümeti gizli gündemini gizli tutmayı birkaç gün olsun bile beceremiyor.