Torba miting

kilicdaroglu-bahceli-bw-crTorba yasa üstadı AKP, torba Yenikapı mitingini düzenledi.

MHP, AKP’nin yeni konsepti “millîcilik-türkçülük” MHP’yi giderek “gereksiz parti” konumuna ittiği için katıldı. CHP de kendini “gereksiz” hale getirmek için attığı adımların bir yenisini daha atmak için katıldı.

Solun zihnî yapısında anlaşılmaz bir tutukluk var. Ya HDP’nin ya da CHP’nin peşinden sürükleniyor.

Hatta CHP çekilip gider ve HDP de Kürt gündemine kapanırsa sol siyaset sahasında rakipsiz kalacağını, böylece gelişip güçleneceğini uman bir solculuk türü de gelişiyor.

CHP’yi de içine katarak bir “sol siyaset alanı” varsayılmalı ve günümüz gerçekliğine öyle bakılmalıdır.

Bugün yazıp söylediğimiz her şey “askerî darbe kalkışması”nı doğru ve gerçek kabul etmemize dayanıyor. Bu adlandırmayı ise C.Başkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım yapıyor. Solun olaya dönük politika yapabilmesi için bu gibi durumlarda izlediği klasik yaklaşım, “Halka gerçekleri açıklama kampanyaları” geliştirmektir. CHP’yi de sol sayarsak, bunu yapmalıdır.

Bu önemli bir görevdir. Çünkü hükümet “darbe teşebbüsü” diyor ama ABD’yi ve AB’yi inandıramıyor. Hükümetin yaptığı açıklamaya inanan dünyada tek bir ülke dahi bulunmuyor. İnansınlar diye hükümet 300-500 çuval belge gönderiyor, bakanlarını harıl harıl çalıştırıyor, Türkiye’nin bütün büyükelçileri bu işe memur edildi, gece gündüz çalışıyorlar.

Oysa halkın gerçekleri öğrenme hakkı var, nasıl öğrenecek. Sol’dan öğrenecek. Sol bildiği ve öğrendiği her şeyi derhal halka duyuracak ki, AKP’nin yalan üzerine kurulu politikalarını göğüsleyebilsin.

CHP’nin bunu yapması lazım. Solun kendine düşeni yapıp yapamadığını bu bakış açısıyla değerlendirmemiz lazım. Dünyanın inanmadığına biz nasıl inanıyoruz, bunu düşünmek lazım.