Millet işini bilir

ataturk-sebinkhisar-bw-crLafa bak; “Atatürk’ü silmek istiyorlar.” “Laikliği ortadan kaldıracaklar.” “Cumhuriyet’i yokedecekler.”

C. Başkanı Tayyip Erdoğan ve Partisi AKP’ye karşı muhalefet bundan ibaret. Bu kadar soyut, bu kadar yanlış, bu ölçüde tersinden tutulmuş bir muhalefet ile AKP kalesinden tek taş bile düşürülemez. “Entelektüel muhalefet!” Erdoğan’ı, milleti aptal yerine koymakla suçluyor ama milleti aptal yerine koyan asıl kendisi.

İsmet İnönü, “Bu millet Atatürk’ü sever, ondan vazgeçmez” demişti. Doğru söylemişti. Millet Atatürk’ü “kendi çıkarı için” sevmişti. Cumhuriyeti, laikliği, çıkarını onda gördüğü için benimsemişti.

Milletin Cumhuriyette ve laiklikte gördüğü çıkar öyle “bilim” ile, “fen” ile açıklanacak türden karmaşık değildi, basitti. Ermeniler geri gelecek, Türklere ve Kürtlere kaptırdıkları mal, mülk ve ticari birikimi geri alacaklar diye korkan millet, günahı kadar sevmediği Atatürk sayesinde bu badireyi atlattığını bilmeyecek kadar aptal değildi. İnönü bunu kastediyordu. Zaten şu veya bu siyaset “millete ne vereceği” açıkça belli olmadan tutulmaz, egemen olamazdı. Atatürk Türkiye’de mevcut malı, mülkü ve parayı ve ticareti ve maddi imtiyazları Türkleştirmiş ve Kürtleştirmiş ve sonra da laik cumhuriyet şapkasını başına geçirip muhkemleştirdiği için bu millet laikliği ve cumhuriyeti sevmişti. İnönü bunu iyi bildiği için milletin Atatürkten asla vazgeçmeyeceğini de bilirdi.

Millet işini bilir, herkes kendi işine baksın…